Кадри България он ер
Летата стават все по-горещи, сухи и продължителни. Затоплянето на земята се ускорява бързо според специалистите. Всяко лято става все по-непоносима жегата и дори и климатиците в един момент няма да са спасение според климатологът Валентин Симеонов. Рекордът за България все още не е подобрен. Той е от 1916 г., когато температурата е стигнала до 45,2 градуса.
„Вече имахме горещини, които са необичайни за това време. Обикновено горещините са през юли и август, понякога и септември. Трябва да се очаква горещо лято и това е само началото на новата реалност. Летата ще стават все по-горещи, а горещините по-продължителни. В близките години може да станем свидетели на по-високи рекорди – температури над 45 градуса„, каза той пред България от ер.
„Климатът се е променил много и затоплянето се ускорява. Покрай политическите новини се пропусна важна новина – за миналата година затоплянето е с 1,6°, което се очакваше да стане най-рано през 2037 година. Това е заради човешката дейност, отделянето на парникови газове, но също така и намаляването на отделянето на фини частици в атмосферата. Този процес е започнал през 70-те години“, допълни Симеонов.
„Много хора умират от замърсяването. В Индия продължителността на живот е 10 години по-малка вследствие на замърсяването, както и в Китай. Трябва да се подготвим за новата реалност. Температури от 50 градуса няма да са рядкост в Европа в близките 10 години. Климатиците не са решение, защото те прехвърлят топлината отвътре вън. С по-високата температура на въздуха ефективността на климатиците намалява, те консумират повече енергия и охлаждат по-малко“, подчерта климатологът.
Той поясни, че строителството също трябва да бъде ограничено и да не бъде толкова гъсто.
„Наблюдаваме явление, в което температурата в града е няколко градуса повече. В София в центъра температурата е с 5-6° по-висока от тази в околностите. Това ще нарасте, защото има много бетон, който поглъща слънчевата светлина и я задържа дълго време. Другият проблем е с климатиците, защото няма да достига енергия. Ще има недостиг на електроенергия през нощта. Трябва да има колкото се може повече паркове, зелени покриви“, коментира още Валентин Симеонов.
Наводнения, градушки, екстремни бури, пожари, но и огромна суша ще са обичайните явления в скоро време. Презастрояването в градовете, горските пожари, които стават все по-мащабни, замърсяването са все фактори, които ускоряват процеса на глобално затопляне.
„Трябва да се избягва строежът на високи сгради, намаляване на използването на непропускливи покрития – асфалт и бетон по улиците, паркингите могат да се направят с бетонни решетки. Важно е да опазим горите, те са силно застрашени. Едно от най-страшните неща са масивни горски пожари, за които не сме подготвени. Започват други процеси, които ще ускорят затоплянето. Един от тези процеси е топенето на ледниците. Очаква се голяма част от ледниците да изчезнат преди средата на века“.