Изследване сочи: Повече слънце – по-ниска смъртност от Covid-19

Блиц Новини

Снимка pixabay

„Връзката между смъртността от COVID-19, сезона и географската ширина е доста поразителна; тук предлагаме алтернативно обяснение на това явление.  Излагането на слънце може да намали смъртността от COVID-19 независимо от витамин D“. До този извод са стигнали група учени, които анализират връзката между UVA облъчване от слънцето и смъртните случаи от Ковид.

Данни от силно засегнати страни като Великобритания, Италия и САЩ показват, че по-слънчевите райони „са свързани с по-малко смъртни случаи от COVID-19“ според учени от Университета в Единбург, съобщава ДПА, цитирана от news.bg.

Публикувано в British Journal of Dermatology, изследването посочва, че „по-високата експозиция на UVA (ултравиолетово A облъчване) е“ свързана с по-ниска специфична смъртност от COVID-19″.

Екипът е сравнил смъртните случаи, свързани с COVID-19 в САЩ от януари до април 2020 г. с UV нивата за почти 2 500 американски окръга, преди да повтори методологията за Великобритания и Италия.

Трите страни отчитат едни от най-високите в света бройки на починалите, свързани с пандемията както на глава от населението, така и в абсолютен брой, въпреки че смъртността е намаляла значително през летните месеци.

Повечето страни в Азия и Африка съобщават за относително малко смъртни случаи на глава от населението през цялата пандемия.

 

Изследователите заявиха, че са контролирали възможното въздействие на витамин D, който е масово цитиран като инхибитор на COVID-19 и се нарича „слънчевият витамин“ заради това, че човешкото тяло произвежда повече от него, когато кожата е изложена на слънчева светлина.

 

Други скорошни открития придават тежест на теорията, че времето, прекарано на открито, намалява вероятността от заболяване от COVID-19.

Ирландските здравни власти заявиха в понеделник, че само 0,1 на сто от всички случаи на коронавирус в страната могат да бъдат свързани с активност на открито, голяма част от която обаче е забранена в рамките на настоящата трета пандемия.

Няма коментари

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Блиц Новини
„Дом върху дом“ в „Темата на NOVA“ на 20 юни,

Бетон, прах, дупки по улиците, липсващи тротоари, изчезнали зелени площи. Защо за десетки хиляди българи, които живеят в зони с интензивно строителство, подобен пейзаж се оказва всекидневие? Отговорите очаквайте в „Темата на NOVA” тази събота. Журналистът Деница Суруджийска и операторът Георги Георгиев се връщат чак към годините след Освобождението, за …

Блиц Новини
Smart Face превзема София и Пловдив с добро

Smart Face превзема София и Пловдив с добро настроение и колоритни образи Не пропускайте новите два епизода на забавната игра в четвъртък и петък от 20:00 ч. по NOVA 4 юни 2026 г., гр. София. Smart Face се впуска в ново търсене на ентусиасти, готови да изпитат интуицията си в …

Блиц Новини
Новият български сериал „Дъждът оставя следи“ спечели зрителите

Новият български сериал „Дъждът оставя следи“ спечели зрителите Премиерната поредица на NOVA е гледана от над една четвърт от зрителите 28 май 2026 г., гр. София. NOVA представи най-новия български сериал „Дъждът оставя следи“, който снощи отведе зрителите в мистични кътчета на Рилския манастир. Неразгадано убийство от близкото минало пресече …