Кадри БТВ
На фона на много гладуващи разхищението на храна е огромно. Всяко домакинство изхвърля доста от нея в кофата за отпадъци. Понякога подлъгването по промоции ни кара да взимаме излишно количество, което не успяваме да консумираме.
По отношение на храната всяка държава има излишък и навсякъде се генерират хранителни отпадъци. За България например всеки от нас губи 93 кг храна за една година. Това прави 614 милиона килограма за една година само у нас. Това каза в предаването по БТВ Цанка Миланова, изпълнителен директор на Българската хранителна банка, за разхищението на храна у нас. Това означава, че всеки от нас изхвърля приблизително 520 лева в коша за боклук средно на година.
Ако го разглеждаме така, сигурно бихме се възпрели по-лесно. Във финансово изражение човек не обича да търпи загуба, но когато сме купили повече храна, оказала се в хладилника ни, най-късия път за нея е до боклука, каза още Цанка Миланова.
Има една много амбициозна цел на Европейската комисия до 2030 г. да се намалени с 50% хранителните излишъци и загубата на храна. За последните 3 години на средноевропейски ниво на 127 кг и 132 кг имаме ръст. Тенденцията по-скоро е за плавно покачване на хранителния излишък, обясни тя.
И все пак сме по-пестеливи по отношение на храната. В тази класация на държави замърсители с отпадъци от храна не сме на челно място – след 15 позиция.
Тук са важни решенията, които съществуват. Във Франция например е забранено да се унищожава храна. Един път попаднала в търговска мрежа, тя не може да отиде на боклука. Може да бъде дарена, да се превръща в компост, в храна за животни – има редица възможности тя да не бъде похабена напразно, казва Цанка Миланова.