fbpx

Икономиката ще се възстанови напълно от коронакризата в края на 2021 г.

Икономиката ще се възстанови напълно от кризата заради коронавируса Covid-19 в края на 2021 г. Това прогнозира Клаудио Лошер, който е работил 30 години в Международния валутен фонд (МВФ), в предаването „Събота 150“ на БНР.

Лошер е категоричен, че трябва да се въведат облекчения на дълга не само на най-бедните държави. В противен случай и здравната, и икономическата криза ще продължат по-дълго от очакваното.

„Възстановяването ще бъде бавно. Някои експерти го описват като латинската буква U, други с V. Аз бих го описал като отметка, както някои хора наричат онзи символ, който слагаме, когато искаме да отбележим нещо в квадратчето на бланка (√). Той има много стръмна част, в която в момента се намира икономиката ни, но доста по-полегата втора част, каквото ще бъде и възстановяването ѝ“, коментира Лошер.

Светът ще преживее най-тежката година от Голямата депресия насам заради пандемията от Covid-19. Предупреждението бе отправено от управляващия директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева през седмицата, в която се проведе традиционната пролетна среща на фонда със Световната банка.

Световният елит се обедини около тезата, че са нужни спешни действия, с които да бъдат подпомогнати държавите в борбата и със самата зараза, и с икономическите последици, които тя причинява. Всички са убедени, че трябва да бъдат инвестирани огромно количество пари. Как да бъдат намерени? Това е въпросът, който разединява страните.

Цяла седмица погледите са насочени към Вашингтон, където са централите на Международния валутен фонд и Световната банка – двете институции, от които все повече държави търсят помощ, за да се спасят от икономическото бедствие, което ни сполетя след Covid -19.

Според Лошер ситуацията е „невиждано досега бедствие“.
„Бих искал да разделя развиващия се свят на две категории. Едната е свързана с много бедните държави, за които Международният валутен фонд и Световната банка, както и Парижкият клуб – в който са включени много от страните от Г-20, вече анонсираха облекчения. Това е много важна стъпка и аз съм убеден, че тя ще помогне на тези държави да се справят със ситуацията много по-бързо в сравнение с това, ако дългът им не бе облекчен. Това са наистина най-бедните държави в света“, посочва той.

„Сега въпросът е за държавите „по средата“ – говоря за развиващите се страни в Латинска Америка, части от Азия и Близкия Изток и дори в Европа. Проблемът е, че към момента няма изработен инструмент, по който може да им се разреши да отложат плащанията по дълговете си. Ето тук виждам по-сериозната роля на Международния валутен фонд, Световната банка и големите частни кредитори, които могат да изработят варианти за отлагане на плащанията или поне на главниците по тях. Знам, че изобщо не е лесно да се постигне такова нещо, но трябва да бъде направено“, допълва той.

Професор Кембъл Харви от универститета „Дюк“ коментира: „Ако сравняваме тази рецесия със световната финансова криза, ще намерим доста разлики. Финансовата криза беше провокирана от структурни проблеми, тъй като тогава банките в Съединените щати и други части на света поемаха твърде големи рискове и оперираха повече като хедж фондове, следователно – попаднаха в беда и трябваше да фалират. Настоящата криза обаче не е причинена от банкови фалити или проблеми в някои друг сектор. Тя е природно бедствие, биологическо събитие, което обаче има и икономически последици“.

Според него има светлина в края на тунела. „Това биологическо събитие има своя завършек и е разумно ние да го очакваме в два етапа. Първият е фармакологично решение, което да намалява симптомите и да облекчава състоянието или казано по друг начин, ако човек се зарази с Covid-19, шансовете му за пълно оздравяване са много по-големи. Очаква се това да бъде факт през есента на 2020 г. Следващият етап е създаването и масовото разпространение на ваксина. Най-вероятно това ще се случи в началото на 2021 г.“.

По думите му „всичко това ще продължи кратко, но ще бъде болезнено“. „Това, което трябва да направим, е да вземем мерки, така че да сме сигурни, че всички тези малки и средни предприятия, които понасят шока от Covid -19, е възстановят бизнеса си“, казва той.

Няма коментари

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Блиц Новини
Люси Иларионов: Веско Маринов вися на въже заради клип

Кадри ютуб „При ТоТо“ и видеоклип Веселин Маринов Режисьорът Люси Иларионов е пълен с истории покрай снимането на клипове на родни звезди. извади на показ някой пикантни детайли от кухнята на поп фолка. Продуцентът отрязал големите фолк звезди от лекия жанр Eмилия и Ивана, без да му мигне окото. Това …

Блиц Новини
Започна наддаването за победител в Хелс китчън

Кадри Нова ТВ Краят на кулинарното шоу Хелс китчън наближава и започнаха залагания кой от останалите вътре участници ще грабне голямата награда от 100 000 лв. Четирима мъже се спрягат за основни претенденти за финала в шоуто. Това са Лъчезар Чоткин от Дупница, Димитър Красенов, който от 8 години живее …

Блиц Новини
Задава се сватба за Зомбори след Капките

Най-добре представящият се имитатор този сезон в „Като две капки вода“ Влади Зомбори официално от сцената се обясни в любов на половинката си актрисата Весела Бабинова. Макар да имат дете, двамата все още не са сключвали брак. След края на шоуто, той ще предложи на любимата си да се оженят, …

error: Content is protected !!