Блиц Новини

Кадър Нова тв: Идват огромни опашки за родителите, детето ви не може да отиде на училище без една бележка

Учебната година чука на вратата и заедно със старта идват куп проблеми за родителите.

След дългата ваканция става струпване пред лекарските кабинети за бележки.

Без тях нито едно дете не може да прекрачи прага на градината или училището.

Лична здравно-профилактична карта с данни за ваксинациите, а децата от детските градина още в първия ден на посещението трябва да имат бележка от личния лекар. Там трябва да е посочено, че не са били в контакт с инфекциозно болни.

БТВ и Нова още не са повдигали темата, но тя се обксъжда във Фейсбук.

Този казус разисква и Божидар Божанков в профила си в социалната мрежа и доста родители се съгласиха с това, че тези бележки трябва да отпаднат.

Съвсем скоро започват записванията за детски градини и ясли и събирането на документи за целта.

Единият документ е бележка от лекар, че детето е здраво и не е било в контакт със заразноболен в последните 10 дни.

Тази бележка на пръв поглед изглежда безполезна – лекарят просто удостоверява декларираното от родителя, че детето не е било в контакт (иначе лекарят откъде да знае?).
От друга страна, обаче, нуждата от тази бележка прави опашки пред лекарските кабинети, където болни и здрави деца чакат заедно.

На всеки родител му се е случвало детето му да се разболее (пак) след посещение до лекарския кабинет в по-вирусен сезон.

В тази връзка зададох въпрос на министъра на здравеопазването какви са ползите от тази бележка. А и в какви срокове могат да я махнат от наредбата, като например я заменят с декларация от родителя.

По принцип за 14 дни могат да я променят, но нека видим какво смята министерството и ще премахне ли тази административна тежест.

Ето няколко мнения и от родители:

Ние сме държавата на бележките. Дано наистина има промяна в тази посока.

Напълно съм съгласен, че тези бележки за безконтактност са излишни.

Лекарят няма как да знае контактите на детето.

Още повече, че важи 3 (три) дни тоест ако я извадиш в петък, в неделя изтича валидността и детето ти не може да отиде в понеделник на детска градина!

Пускаш един ден отпуска, за да вземеш понеделник сутрин нова бележка със син мокър печат.

Все пак някои лекари пишат „детето е клинично здраво“ тоест установено е след преглед. Странна работа!

Работила съм в детска градина 10 години и знам,че това, по този начин изискано е пълна загуба на време на родителите,които трябва да си вземат почивен ден,за да чакат пред кабинета за тази(според мен)ненужна бележка.

Това е прехвърляне на отговорност от родителя на лекаря.

Блиц Новини
„Дом върху дом“ в „Темата на NOVA“ на 20 юни,

Бетон, прах, дупки по улиците, липсващи тротоари, изчезнали зелени площи. Защо за десетки хиляди българи, които живеят в зони с интензивно строителство, подобен пейзаж се оказва всекидневие? Отговорите очаквайте в „Темата на NOVA” тази събота. Журналистът Деница Суруджийска и операторът Георги Георгиев се връщат чак към годините след Освобождението, за …

Блиц Новини
Smart Face превзема София и Пловдив с добро

Smart Face превзема София и Пловдив с добро настроение и колоритни образи Не пропускайте новите два епизода на забавната игра в четвъртък и петък от 20:00 ч. по NOVA 4 юни 2026 г., гр. София. Smart Face се впуска в ново търсене на ентусиасти, готови да изпитат интуицията си в …

Блиц Новини
Новият български сериал „Дъждът оставя следи“ спечели зрителите

Новият български сериал „Дъждът оставя следи“ спечели зрителите Премиерната поредица на NOVA е гледана от над една четвърт от зрителите 28 май 2026 г., гр. София. NOVA представи най-новия български сериал „Дъждът оставя следи“, който снощи отведе зрителите в мистични кътчета на Рилския манастир. Неразгадано убийство от близкото минало пресече …