кадри Нова телевизия
Нова телевизия прояви огромна амбиция да предаде на зрителите си възможно най-пълно атмосферата на Богоявление от Калофер. Тя изпрати в родния град на Христо Ботев два екипа, които да отразят прочутото мъжко хоро в Тунджа на християнския празник, на който се чества и рождението на великия български поет.
Както винаги, на Йордановден там цари лек хаос, от една страна заради стичането на хиляди хора от цяла България за празника, а от друга, защото тези, които смятат да нагазят в студените води на реката, обикновено разгряват с ракия от ранно утро.
С приповдигнато настроение бяха и репортерите на Нова Благой Бекриев и Мартин Георгиев, които сътвориха доста „бисери“ в преките си включвания, някои от които със сигурност са разсмели зрителите. Мнозина например забелязаха, че те не са си сравнили версиите за това откога датира на т.нар. ледено хоро. Според Бекриев това е „вековна традиция“, а според Георгиев, тази година е 50-ия „юбилей“ на хорото.
Комичните моменти започнаха още от най-ранното включване, когато Мартин Георгиев показа тръгването на шествието с тъпани и гайди по тъмно по улиците на Калофер. Той спря мъж да го попита за чувствата му на празника, който пък от своя страна честити Йордановден на „Битивито“. „Чакай, малко се обърка“, намеси се репортерът. Мъжът погледна микрофона и се поправи, че честитката е за Нова. „Нова, стара, да е жива и здрава годината!“, отвърна развихрилият се репортер.
Благой Бекриев също „падна жертва“ на богоявленската емоция, но и на клишета за празника, които често водят до загуба на всякаква логика. Той заговори как „ледът завирал“ под краката на танцуващите мъже. Реката всъщност е доста далеч от замръзване, а температурите в Калофер не са падали под нулата в навечерието на празника, така че хорото този път беше по-скоро „мокро“, отколкото „ледено“.
По-забавна беше обаче ситуацията, в която репортерът разпита баща, който носеше на ръце съвсем малко момче. Бекриев попита на колко е малкия юнак, а баща отвърна, че е едва на 11 месеца. „Това е първото му влизане в реката ли ще е?“, попита репортерът. Отговорът е ясен от само себе си, тъй като на предния Йордановден детето още не е било родено.
После пък Мартин Георгиев демонстрира запазената си марка, като нагази с микрофона на самото хоро в реката и тръгна да интервюира празнуващите мъже. Студът, вълнението, тъпаните и гайдите така му завъртяха главата, че той взе да задава странни въпроси от рода: „Тази традиция и „Залюбила е Василка“ (традиционна песен за празника в Калофер) къде трябва да отидат, тъй като все още ЮНЕСКО не ги припознава?“
Естествено, участниците в хорото му отвръщаха с подчертана досада, защото водите на Тунджа на Богоявление не са най-подходящото място за анкети. Мартин Георгиев обаче изобщо не се притесни и дори се опита да разпита млад музикант, докато надува гайдата. Репортерът даже малко се подразни, че гайдарят продължи да свири, без да му обърне особено внимание.