Кадър видео БТВ
През март и април броят на ваксинираните у нас ще нарасне в пъти и всеки ще има достъп до препарати за имунизация.
Масовата ваксинация у нас ще започне напролет. Очаква се от края на април всеки да може да се ваксинира след записване при личния си лекар.
Това обяви главният здравен инспектор доц. Ангел Кунчев в сутрешния блок на bTV.
Кунчев обясни, че можем да приемем, че сме максимално защитени десетина дни след втората имунизация. Ако има заразяване между двете имунизации, прогнозата е, че боледуването ще е по-леко.
Ще има ли нова вълна?
Трета вълна на коронавируса изглежда напълно възможна, като тя ще дойде с новия по-заразен щам от Великобритания и заради нея вероятно ще видим нови рестрикции, прогнозира главният държавен здравен инспектор .
„Сигналите, които дойдоха от Великобритания, бяха много неприятни. Там нарастването е експоненциално – те се върнаха в най-тежката фаза на епидемията и я надминаха (…) При варианта от Великобритания неговата концентрация в носоглътката е 10-100 пъти по-голяма, много повече са вирусите, които се излъчват“, обясни експертът.
По думите му към момента в Ирландия 40% от новите случаи са именно от този щам, има и болни в област в Нидерландия. В Гърция има доказани случаи, а вчера стана ясно, че голям процент от новите случаи у нас също пораждат съмнения.
„Нека всички да бъдат наясно, че ако тази заплаха се върне в такъв вид, както е във Великобритания, системата на здравеопазването ще бъде поставена на невероятни изпитания, пак ще напълним болниците. Естествено, мерките ще бъдат взети така, че да опазим здравето“, заяви доц. Кунчев.
Заведенията и моловете
Кунчев коментира и сблъсъка между собствениците на заведения и здравните власти. Браншът обяви, че е готов протестно да отвори още на 1 февруари.
„Проблемът е при тържествата – едно е да влезеш със семейството да вечеряш и да си тръгнеш 10-10 и половина. Друго е да останеш, да има певица, да се развъртят хората, като удариш 2 ракии и да ти паднат ограниченията и да започнат контактите много усилено“, посочи той.
По думите му и в градския транспорт контактите са по-интензивни, отколкото в моловете. Затова и се обмисля търговските площи в тези обекти да бъдат отворени и да останат спрени само социалните дейности.