Кадри БТВ
Покрай „Бригада нов дом“ все повече започна да се обръща внимание на хората, готови да помогнат безвъзмездно на всеки, а именно доброволците. Във всеки епизод участват различни групи хора, нагърбили се да подават ръка на нуждаещите се когато те имат най-голяма нужда от това. В епизодът с Дейвид и Валя това бяха хора, които са помагали къде ли не.
Това беше малко по-различно от нашия замисъл, въпреки че до голяма степен след бедствия изпълняваме и физическа работа. Разчистване и помагаме на пострадалото население. Чисто физически работата не ни плаши, каза д-р Ясен Цветков, председател на Националната асоциация на доброволците в България пред БТВ.
Той разказа още, че вече 10 години асоциацията обединява повече от 3 хиляди доброволци от цялата страна. Те се включват в мисии, като пожарът на Бистришко бранище, наводненията в района на Карлово преди 2 години и наводненията в Царево.
Доброволците се подготвят по утвърдена програма, съобразена със структурата на пожарната от специални лектори, със специален хорариум от часове, които трябва да бъдат преминати. Чак тогава един човек може да се нарече доброволец, че е готов да реагира при бедствия. Да бъде облечен със съответните защитни облекла. На практика разлика между доброволците и пожарникарите на терен не би трябвало да има. Затова тези хора се готвят по програмите на пожарникарите, обяснява д-р Ясен Цветков.
Най-тежко са преживели събитията, когато е трябвало да вадят хора изпод руините след голямото земетресение в Турция. Въпреки, че не помагат за първи път, покъртителната гледка на смазани тела не е за всеки, затова и преминават тези обучения.
Всеки може да стане доброволец и да помага на изпадналите в беда. Това е достатъчна мотивация, освен голямото сърце.
Има дейности от всякакъв характер, където всеки би бил полезен, дори да не е пожарникар или обучен спасител. Както видяхме те помогнаха на бригадата да изхвърлят множеството боклуци от двора на ремонтираната къща.