Дикме: ГЕРБ и ДПС ще вкарат правителство на малцинството в „курт капан“

Блиц Новини

Кадър видео Bulgaria ON AIR

 

„Аз не си спомням избори, на които всички партии да не са се обявявали за победители“, посочи председателят на Гражданско сдружение ДЕН Мехмед Дикме в студиото на „Денят ON AIR“.
Според него, след изборите политиците трябва да бъдат по-смирени, да търсят опрощение от избирателите и да искат подкрепа и благодарност за това, което са получили под формата на гласове.

„Има двама души, които печелят в България от тези избори. На първо място е президентът Радев. Той е безспорният и категоричен победител на тези избори. Другият победител е Слави Трифонов. Надявам се, че той много добре осъзнава отговорността, която му възложи българският народ и той трябва да е на висотата на своите отговорности“, изтъкна събеседникът на Ганиела Ангелова в ефира на Bulgaria ON AIR.

Част от отговорностите, които Трифонов трябва да изпълни според Дикме, е изборната реформа, заложена в неговия референдум от 2016 г. Затова е нужно едно стабилно управление, а най-стабилно математически би било правителство между ГЕРБ-СДС и „Има такъв народ“. Всяка друга формация, включително и правителство на малцинството между „Има такъв народ“, „Демократична България“ и „Изправи се! Мутри вън!“ не би издържало дълго, категоричен е председателят на ДЕН.

„Ще кажа една българо-турска приказка: „в курт капан могат да попаднат“ (във вълчи капан, бел. ред.). Вълците, големите политически формации, ще ги вкарат в един капан, ще ги използват, за да поемат те негативите, и после ще ги оставят на бунището“, разказа Дикме.
Депутатите от 45-ото НС са длъжни да направят три неща, стана още ясно от думите му:

„Първо, задължително парламентът трябва да се измени изборното законодателство в такъв вид, какъвто да е удобен на избирателите, а не на политическите формации. Това е задължително като условие“, посочи той.

„Второто е съдебна реформа. Такава, каквото обществото очаква, а не такаква, каквато задкулисните играчи през хората и политическите формации ще наложат като промяна“, продължи Дикме.

„Третото е промяна във взаимоотношенията между политиците и обществото. Няма лошо Бойко Борисов и Ахмед Доган да се виждат, но нека да стане публично пред обществото, за да не остават скрити догадки. Сигурно ще се виждат в интерес на обществото и Борисов и Трифонов“, отбеляза гостът в студиото.
А единственият начин ДПС да се върне във властта, по думите на Дикме, е тя да се реформира, като Доган и Карадайъ се оттеглят.

Няма коментари

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Блиц Новини
„Дом върху дом“ в „Темата на NOVA“ на 20 юни,

Бетон, прах, дупки по улиците, липсващи тротоари, изчезнали зелени площи. Защо за десетки хиляди българи, които живеят в зони с интензивно строителство, подобен пейзаж се оказва всекидневие? Отговорите очаквайте в „Темата на NOVA” тази събота. Журналистът Деница Суруджийска и операторът Георги Георгиев се връщат чак към годините след Освобождението, за …

Блиц Новини
Smart Face превзема София и Пловдив с добро

Smart Face превзема София и Пловдив с добро настроение и колоритни образи Не пропускайте новите два епизода на забавната игра в четвъртък и петък от 20:00 ч. по NOVA 4 юни 2026 г., гр. София. Smart Face се впуска в ново търсене на ентусиасти, готови да изпитат интуицията си в …

Блиц Новини
Новият български сериал „Дъждът оставя следи“ спечели зрителите

Новият български сериал „Дъждът оставя следи“ спечели зрителите Премиерната поредица на NOVA е гледана от над една четвърт от зрителите 28 май 2026 г., гр. София. NOVA представи най-новия български сериал „Дъждът оставя следи“, който снощи отведе зрителите в мистични кътчета на Рилския манастир. Неразгадано убийство от близкото минало пресече …