”Ди Велт”: На образованите млади българи им писна
- By : Eкип на Вихрогон.бг
- Категория: Блиц Новини

”На градската средна класа и на добре образованите млади българи им писна от погрешния начин, по който се управлява страната им.”
Това написа германският в. ”Ди Велт” в статия, изброяваща кои са проблемните за ЕС държави, спрямо които най-вече трябва да се приложи правилото да се спазва върховенство на закона като условие за достъп до еврофондовете. Другите страни са Унгария, Полша, Чехия, Словения, Румъния и Хърватия.
„Стотици хиляди българи демонстрират това лято в множество градове срещу буржоазно-националистическото правителство“, пишат авторите Филип Фриц и Кристоф Шилц. Те припомнят, че България е далеч назад от всички останали страни в ЕС в класацията на Transparency International за възприятие за корупция.
„На срещите на лидерите на ЕС премиерът Бойко Борисов винаги играе в Брюксел ролята на добрия европеец, но сега е под натиск от протестиращите. ЕС редовно критикува отсъствието на независимо правораздаване в страната, а нов доклад оцени, че в България има „сериозен риск за медийния плурализъм“, допълва „Ди Велт“, цитиран от www.dunavmost.com.
Статията започва с предупреждение, че „потъпкването на законите и размахът на корупцията в ЕС са много по-големи, отколкото знаят повечето хора. И няма значение дали на власт са премиери, представящи се за консерватори, социалдемократи или либерали“.
„Затова тази есен темата (за връзката между европарите и върховенството на закона) отново се завръща в дневния ред. Множество държави може да изгубят стотици милиони евро и точно поради това не са големи шансовете за въвеждане на регулация „със зъби“, както я нарече Урсула фон дер Лайен, председател на Европейската комисия.“

Георги Тошев се разграничи категорично от Венета Райкова
Калин или Ивайло ще си тръгне от “Игри на волята”
Борисов за бюджет 2026: За пенсионерите над милиард повече
Цвети от „Хелс китчън“ обвини Патрицио в насилие

Няма коментари