Deutsche Bahn e новият собственик на Вагоноремонтния завод в Карлово
- By : Eкип на Вихрогон.бг
- Категория: Блиц Новини
Вагоноремонтният завод в Карлово е вече притежание на националната германска железопътна компания Deutsche Bahn. След месеци подготовка, сделката най-накрая е финализирана през изминалата седмица, пише Marica.bg
В плановете на новия собственик на карловското предприятие, известно като ВРЗ, влизат възобновяване на производството на товарни вагони и ремонтирането на вече експлоатирани такива. В по-разширените намерения на германската компания влизат и поправката, както и поддръжката на локомотиви.
Очаква се работната дейност в завода да стартира през септември, като първо ще бъдат наети 70 човека. През следващите 18 месеца планът е предприятието да назначи общо 300 служители.
Възстановяването на ВРЗ би било сериозен стимул за регионалната икономика. Покупката на предприятието от германската държавна компания е една от най-големите инвестиции за региона през последните няколко години.
Вагоноремонтният завод е създаден през 1964 година, като клон на Железопътен завод София на площадката на бившето локомотивно депо в Карлово. Първоначално в предприятието се е ремонтирала железопътна техника и са се произвеждали резервни части. От 2007 година в него започват да се произвеждат нови вагони за превоз на товари.
След повече от две години, борейки се с непрестанни финансови проблеми, през 2015 година ВРЗ е обявено в несъстоятелност. Оттогава заводът е собственост на банката, към която е натрупал дълга си.

Ники Василев: България постави световен рекорд с еврото, а никой не говори за това
Какво правим, ако получим фалшиво евро?
Георги Тошев се разграничи категорично от Венета Райкова
Калин или Ивайло ще си тръгне от “Игри на волята”
Цвети от „Хелс китчън“ обвини Патрицио в насилие
Борисов за бюджет 2026: За пенсионерите над милиард повече

Няма коментари