В сайта си Демократична България представи пакет от икономически мерки за преодоляване на кризата, здравно и икономически.
Възстановяване на икономиката, постигане на споделен от всички растеж, ускорена модернизация на икономиката, подкрепа на потребителското търсене чрез бързо и съществено увеличаване на доходите. Това са основните приоритети, които “Демократична България” си поставя в пакет от икономически мерки за излизане от кризата, породена от коронавируса.
По различните инструменти на ЕС България ще получи над 50 млрд. лева за периода 2021-2027 г. Демократична България ще реализира политики за насочване на европейските фондове в пълна степен към гражданите и фирмите, като мобилизират максимално допълнителен частен капитал за инвестиции.
“В същото време вярваме, че еврофондовете са само помощно средство за ускоряване на растежа, но не могат да заместят дълбоките реформи във всички сфери на публичния сектор”, се казва в документа публикуван на сайта на ДБ.
Философията на обединението е да се спре усвояването и да се заложи на инвестиране на тези средства в нови възможности, нови бизнес модели и споделен растеж. “Демократична България” се ангажира и с повишаване на частните чуждестранни инвестиции с 2 млрд. лева всяка година, като в края на мандата те трябва да достигнат 10 млрд. лева годишно. Ключово условие за това са структурните реформи, насочени към възстановяване на демократичния и правов ред.
Мерките са разделени в четири групи – за възстановяване на икономиката чрез ускорена дигитализация и декарбонизация; за облекчаване на достъпа на бизнеса до финансиране; за подкрепа на пострадалите от пандемията граждани и фирми; за борба с бедността и повишаване на доходите.
“Демократична България” предлага еднократна финансова помощ в размер на до 50 000 лева за малки и средни предприятия (отговарящи на определени условия за финансово състояние и самоучастие от 50%) за дигитализиране на бизнес процесите (продажби, маркетинг, доставки, фактуриране, разплащания, идентификация и т.н.). Мярката има пълна финансова обезпеченост по “Плана за възстановяване и устойчивост”.
Предвижда се законодателно, регулаторно и финансово насърчаване на развитието на енергийните кооперативи и енергийните общности, в които потребителите на чиста енергия са и потребители, и производители. Заложена е мярка за подкрепа на домакинствата за подмяна на конвенционалните автомобили с електрически – еднократна финансова помощ от 5000 лева на домакинство за един електрически лек автомобил, като средствата са от “Плана за възстановяване и устойчивост”. Предвижда се и подкрепа на домакинствата за подмяна на стари, неефективни и замърсяващи устройства за отопление с електрически термопомпи в размер на до 3000 лева на домакинство, също обезпечени финансово от “Плана за възстановяване и устойчивост”.
Сред мерките са и: намаляване с 1/3 на дължимите осигурителни вноски за всички малки и средни предприятия до края на 2021 г.; освобождаване от данъци и осигуровки за 3 години на всички стартъпи за иновации в областта на високите технологии, отговарящи на целите на “Плана за възстановяване и устойчивост”; намаляване на данък общ доход за хората с ниски доходи чрез въвеждане на необлагаем минимум от 500 лв. на месечните доходи.
Друго предложение е помощна мярка 80/20 за всички средни предприятия и 90/10 за всички микро и малки предприятия, преустановили дейност заради пандемията.
Предвижда се и разработване, съвместно с БНБ и ББР, на пакет от законодателни, финансови и регулаторни мерки за частично гарантиране, разсрочване и облекчаване на дълговото бреме на засегнатите от пандемията фирми, както и за запазване на достъпа им до нови кредити. Мярката е за срок от три години и ще обхване фирмите, които преди това са били изрядни платци.
Реализацията на реформите плюс увеличаване на стимулите за растеж ще даде възможност за повишаване на средната работна заплата до 2400 лв. до края на мандата, както и увеличаване с 50% до края на мандата на заплатите на държавните служители от стратегически важните и най-засегнати от ковид кризата сектори – учители, помощен медицински персонал в държавните болници, социални работници и дейци на културата. Формацията предвижда и увеличаване на размера на средната пенсия до 1000 лева до края на мандата при спиране на кражбите на държавни средства и при провеждане на нужните реформи за растеж на икономиката.
Предизборната програма на “Демократична България” по секторни политики ще бъде публикувана на 5 март.