Кадър БНТ

За златен медал премията е 250 лева.

Олимпийските игри в Токио приключиха на 8 август, а България завърши на 30-о място в класирането по медали. Родните спортисти спечелиха общо шест отличия – 3 златни, 1 сребърно и 2 бронзови. Това е най-доброто представяне на родината ни на летни олимпийски игри от началото на 21 век, предаде Блиц

Вече всички българи добре познават лицата на шампионките Ивет Горанова (карате), Стойка Кръстева (бокс) и Златните момичета от ансамбъла по художествена гимнастика – Симона Дянкова, Мадлен Радуканова, Лаура Траатс, Стефани Кирякова и Ерика Зафирова. На всенародна популярност се радват още сребърната медалистка в стрелбата Антоанета Костадинова и спечелилите бронзови отличия в борбата Тайбе Юсеин и Евелина Николова.

Всички те ще получат премии от Министерството на младежта и спорта за своите успехи в Токио. Размерите на паричните стимули са описани в Наредба №5 от 29 октомври 2019 г., която регулира критериите, условията и реда за награждаване на спортистите, треньори и длъжностни лица. Тя е издадена от тогавашния министър на младежта и спорта Красен Кралев.

Според наредбата олимпийски шампион получава премия от 250 000 лева. Сребърният медалист ще вземе 200 000 лева, а бронзовият – 150 000. Интересното е, че са предвидени парични награди за спортистите, заели място в първата осмица на олимпийски игри. Това означава, че премии ще вземат още няколко родни спортисти. Това са гимнастичката Боряна Калейн, плувецът Йосиф Миладинов, щангистите Божидар Андреев и Христо Христов, както и борците Кирил Милов, Миглена Селишка и Георги Вангелов.

Индивидуалните премии са ясни за всички, но интересно е условието за разпределението на бонусите в отборните спортове. Това касае единствено ансамбъла по художествена гимнастика. Този казус е предвиден в наредбата, където е записано следното: при колективните спортове наградата на всеки спортист от отбора се определя, както следва: а) за 70 % от състава на отбора – до 90 % от максималния размер; б) за 30 % от състава на отбора – до 50 % от максималния размер. Така разпределението на премията зависи напълно от Българската федерация по художествена гимнастика.

Интересното е, че българските олимпийски медалисти ще вземат по-големи премии от своите съперници от големи спортни сили като САЩ, Франция, Германия и Испания. Великобритания, Норвегия и Швеция пък въобще не плащат парични бонуси за олимпийски отличия.

САЩ, който оглави класирането по медали и спечели общо 113 отличия (39 златни, 41 сребърни и 33 бронзови), дава по 37 500 долара за злато, 22 500 за сребро и 15 000 долара за бронз. Преди олимпийските игри Френският олимпийски комитет обяви, че шампионите ще получат по 65 000 евро, сребърните медалисти ще вземат по 25 000, а бронзовите – по 15 000. Испания дава 94 000 евро за златен медал, а германските олимпийски шампиони ще получат по „едва“ 18 500 евро.

Най-голямата премия за олимпийско злато беше обявил Сингапур, който беше предвидил 738 000 долара на човек. Страната обаче така и не успя да се похвали с медалист от Токио. Следват други азиатски държави – Тайван, Индонезия, Хонконг и Бангладеш, които бяха обявили парични бонуси между 300 000 и 716 000 долара. Тайван спечели общо 12 медала (2 златни, 4 сребърни и 6 бронзови). Индонезия може да се похвали с един шампион, един олимпийски вицешампион и три бронзови медалисти. Хонконг завърши Олимпиадата с един златен, два сребърни и три бронзови медали, докато Бангладеш остана без призьори.

Италия беше предвидила по 179 000 евро за всеки от своите олимпийски шампиони и може да се похвали с 10 такива, а освен това спечели и 10 сребърни и 20 бронзови медала, което ѝ отреди десето място в крайното класиране. В топ 10 на най-щедрите нации е и Косово, където са предвидени 100 000 евро за злато, 60 000 евро за сребро и 40 000 евро за бронз. Балканската държава приключи участието си на Олимпиадата с два златни медала в джудото, спечелени от Нора Гякова и Дистрия Красничи.

ПРЕДСТАВЯНЕТО НА БЪЛГАРСКИТЕ СПОРТИСТИ НА ТОКИО 2020

СПОРТИСТКЛАСИРАНЕПРЕМИЯ
Дейвид Хъдълстоун (спортна гимнастика)не се класира за финалбез премия
Тихомир Иванов (лека атлетика, скок на височина)не се класира за финалбез премия
Инна Ефтимова (лека атлетика, 100 м)не се класира за финалбез премия
Инна Ефнимова (лека атлетика, 200 м)не се класира за финалбез премия
Ивет Лалова (лека атлетика, 200 м)не се класира за финалбез премия
Габриела Петрова (лека атлетика, троен скок)не се класира за финалбез премия
Мирела Демирева (лека атлетика, скок на височина)12-о място във финалабез премия