Кадри Нова ТВ
Нови слухове за зарази идващи от изток изправят на нокти повечето родители, тъй като най-засегнати са децата. Оказа се, че това не е нищо ново, а нещо добре познато на нашите лекари.
Паниката е излишна, тъй като няма повече случаи на мононуклеоза сред децата, отколкото обичайно. Това успокоение дойде от общопрактикуващият лекар д-р Гергана Николова в студиото на „Здравей България“. Според нея случаите по време на пандемията са били по-малко и е логично заради социалната дистанция, която се спазваше и мерките, тъй като този вирус точно така се предава, чрез близък контакт със заразения. Затова и е наречена „Болестта на целувката“.
Д-р Николова обясни, че с инфекциозната болест можем да се заразим чрез слюнка или употребата на едни и същи прибори и посуда.
„По-типична е за хората между 10- и 30-годишна възраст, но я има и при децата. Заболяването обикновено протича с висока температура, увеличени лимфни възли и болка в гърлото”, поясни лекарката.
Тя дебело подчерта, че не се лекува с антибиотик, напротив, неговата употреба може да навреди на болния, тъй като може да предизвика и обрив, който допълнително да притесни родителите.
Най-добрата превенция е чистият въздух и разходките, както и ограничението на контактите.
Българинът много се страхува да не настине. Навън на студа бактерии и вируси не виреят. Нашите деца са обездвижени, стоят пред телевизора, ядат бързи храни, напълняваме, все неща, които не помагат на имунната система. Стоим при пушачи в затворени помещения, това се отразява зле на дихателните пътища, каза още д-р Николова.
В кабинетите на личните лекари има и болни от коронавирус, има и случаи на грип, има и на мононуклеоза, присъства и вирусът, причиняващ стомашно неразположение, каза д-р Гергана Николова. Тя препоръча да си поставяме противогрипна ваксина, да се храним здравословно, да се движим и да проветряваме, въпреки студеното време навън. Това са все съвети, които знаем и не чуваме за първи път.