Д-р Бацелова: Провалихме се. Моделът ни беше добър, само че българска работа ни е спазването
- By : Eкип на Вихрогон.бг
- Категория: Блиц Новини

снимка: Фейсбук/Д-р Христиана Бацелова
„Моделът ни беше много добър, само че българска работа ни е спазването на съответния модел. Допуснахме много грешки – подценихме ситуацията, не спазвахме мерките, не носехме маски, преценихме, че е по-добре да отидем в Занзибар на почивка, за да донесем възможни други генетични линии на SARS-Cov-2“. Това коментира пред БНР епидемиологът д-р Христиана Бацелова, преподавател в Медицинския университет в Пловдив.
Провалихме се в т.нар. социален фактор – имаме мерки, които на теория са чудесни, но обществото отказва да ги спазва, смята тя. Специалистката беше категорична, че след натиск от обществото, бизнесът е надделял над здравето.
„Това, че заведенията са отворени, не означава, че там е безопасно“, коментира д-р Христиана Бацелова, според която спирането на плановите операции и на свижданията в болниците на този етап е логично.
Доста бързо започват да се повишават случаите на новозаразените, хоспитализираните, на нуждаещите се от интензивна грижа, както и на смъртните случаи, допълни д-р Бацелова. По думите ѝ сме разпуснали някои от мерките точно в този момент на ръст на вируса.
Д-р Бацелова е част от екипа на горещия телефон на Националната пациентска организация за Covid-19. Като фрапантни случаи на запитвания, с които се е сблъскала, тя посочи такива на кърмещи жени, на които е било предлагано да подписват информирано съгласие, че ще спрат да кърмят след поставяне на ваксината, на възрастни лица над 65 години, обикалящи ваксинационни центрове и връщани, защото ваксината там е на „Астра Зенека“, или на подрастващи с диабет под 18 години, на които е отказвано да се постави ваксина.

Ники Василев: България постави световен рекорд с еврото, а никой не говори за това
Какво правим, ако получим фалшиво евро?
Георги Тошев се разграничи категорично от Венета Райкова
Калин или Ивайло ще си тръгне от “Игри на волята”
Цвети от „Хелс китчън“ обвини Патрицио в насилие
Борисов за бюджет 2026: За пенсионерите над милиард повече

Няма коментари