Снимка Pixabay
Ток и газ, лични документи, вдигане ДДС за хляба и брашното, вода и какво ли не още. Цените скачат на доста ресурси и услуги и то такива, от които няма как да се откажем.
Цената на електроенергията за битовите потребители от вчера, 1 януари 2025 година се повиши средно 8,42%. Това реши Комисията за енергийно и водно регулиране на закрито заседание в първия ден на Новата година. Увеличението на цените идва на фона на драматичната ситуация, до която се стигна преди Коледа, когато близо 20 000 домакинства останаха без ток в продължение на дни.
За клиентите на „Електрохолд“ цената ще се увеличи с 8,36%, на ЕВН – с 8,39%, а на „Енерго Про“- с 8.55%. В тези цени са включени и таксите за мрежовите услуги, съобщиха от регулаторът.
Отново от 1 януари се вдига и цената на газа – преди дни „Булгаргаз“ предложи повишение на цената с близо 8%. Окончателното решение на КЕВР за януарската цена на природния газ е той да поскъпне до 81.94 лв./MWh.
Огромният скок в цените на българските документи за самоличност вече е факт. От 1 януари 2025 г. издаването на лична карта вече струва 30 лв. вместо досегашните 18 лв. за обикновена поръчка.
Бързата услуга скача от 36 на 60 лв., а експресната – от 90 на 150 лв. При всички варианти увеличението е с 67%.
Остава възможността за издаване на безплатна първа лична карта за лицата между 14- и 16-годишна възраст, която е с валидност от 4 години. За издаване на следваща лична карта на лица между 14 и 16 г. и за всяка лична карта на лица между 16 и 18 г. преференциалната такса ще е в размер на 21 лв.
За личната карта на лица, навършили 70 г., се запазва безплатното издаване и при трите вида – обикновена, бърза и експресна услуга.
Непроменени и тази година остават цените на винетните стикери за автомобилите.
Въпреки, че бюджет няма служебното правителство утвърди ръст на минималната заплата за 2025 г.
Така от 1 януари тя се вдига с над 15% и става 1077 лв.
Отново от 1 януари се повишава и прага на бедност – с около 21% до 638 лв. Линията на бедност е важна при определянето на достъпа до социални помощи.
Увеличение на максималния осигурителен доход за всички осигурени лица – предложението бе за 4130 лв.
Максималният осигурителен доход на самоосигуряващите се лица да е 1077 лв.
Детските надбавки да се полагат при доход до 760 лева на член от семейството, предвижда проектът на държавния бюджет за 2025 година. Досега прагът беше 710 лева на човек.
За семейства с доходи от 760 лева и 1 стотинка до 860 лева на човек се полагат 80% от определените детски надбавки. Досега прагът за достъп в този случай беше от 710 лева и една стотинка до 810 лева.
Еднократната помощ за бременност остава 225 лева, като право на нея ще имат жените от семейства със средномесечен доход за предходните 12 месеца до 860 лева на човек вместо сегашните 810 лева.
По силата на нова наредба кутиите за насипна храна ще се таксуват по минимум 30 стотинки в супермаркети и заведения, а чашите за напитки и техните капаци и капачки – по минимум 15 стотинки.
Въвежда се и нова класификация за икономическите дейности, която ще замени действащата в последните 16 години. Новата версия на класификацията на икономическите дейности представлява стандарт за събиране и представяне на статистически данни по икономическа дейност в областта на икономическата статистика – например заетост, производство и други.