Кадър България он ер
Покачването на цените на жилищата се усеща най-вече от мераклиите да се сдобият с мечтания дом. Според Евростат цените на имотите у нас са се увеличили с рекордните 18,3% на годишна база. Много фактори определят цената на недвижимите имоти, като на първо място е търсенето казват специалистите.
„Това е съвсем нормално. Намираме се в дъното на таблицата като цени. В Белград има сделки за 11 хил. евро на квадрат. Не съм чул и видял да има спад при имотите в Европа. В момента има повишено търсене заради очакваната инфлация от влизането в Еврозоната. Това ще влияе и през следващата година. С влизането в Еврозоната чакаме да влязат и чужди инвестиционни фондове, които ще купуват имоти на едро и това ще доведе до ново поскъпване. Това са само очаквания. Всичко поскъпва, а и заплатите се вдигат“, коментира брокерът на недвижими имоти Красимир Попов пред България он ер.
Очаква се имотите да продължават да поскъпват още. Първият фактор – високото търсене повишава цената. Освен това има и ниско предлагане. Крайно недостатъчно това, което се строи в рамките на една година. Младите търсят по-ново строителство, но когато няма такова, цената и на старото строителство се вдига.
След Ковид пандемията има промени в търсенето в полза на по-големи жилища. Вече тенденцията е да живее едно поколение на повече квадратура.
Вече 20 и нещо годишните започват да купуват жилища. В големите градове е основно с кредит. Купуват се жилища каквито ни трябват в момента, след това продаваме или даваме под наем, и купуваме следващото, от което имаме нужда, уточни Попов.
Значение за стойността на имота има локацията и дали има лесен достъп до магазини, училища, детски градини.
За родителите е много важно да има градски транспорт наблизо и да не се превръщат в такси за децата си. Има интерес и към имотите по морето, но основният остава към жилищата в София.
Според Попов след влизането в Еврозоната се очаква кредитният рейтинг на България да се подобри – по-ниски лихви, което пък би означавало повече покупки на имоти.