Снимка pixabay
„Каско“ застраховка срещу повреди от счупени клони зависи от това, къде си паркирал и дали си в нарушение на закона или изряден.
Летните бури в града породиха странен казус – трябва ли застрахователните компании да плащат за всеки паднал клон или остър предмет върху автомобил, в случай че той има „Каско“. Отговорът е „не“. В общите условия по автополиците има колкото покрити рискове, толкова и изключени, затова трябва да се четат буква по буква, съветва пловдивски застрахователен брокер, пише Марица.
Застрахователят е в пълното си право да откаже плащане за щетите по автомобила, ако возилото е паркирано на забранено място. Причината е проста – шофьорът съзнателно е спрял неправилно и е погазил закони, норми, разпоредби, правила. Той е нарушител, а никой не стимулира нарушителите с потупване по рамото, описа ситуацията застрахователният спец. Така че щетите по автомобила остават за сметка на собственика му. Казусът по смисъл е много подобен на този – шофьор минава на червено, прави катастрофа и очаква застрахователят по „Каско“ да му плати ремонта на колата. Няма как да се случи!
Ако обаче водачът е действал добросъвестно и лятната буря го е хванала на регламентиран паркинг, щетите ще му бъдат покрити по полицата „Каско“ след съответното снимане, обследване на повредите и размяна на документация между компанията и клиента.
В общите условия на всички компании е записано, че ако шофьорът е употребил алкохол или дрога, каквото и да се случи на колата, „Каско“-то няма да влезе в действие. Няма да се покрият загубите и ако колата е открадната, защото е оставена отворена и ключовете са висели на таблото.
Възможен вариант за хората без „Каско“, чиито коли са пострадали от счупени клони или рухнали дървета, е съдебно дело срещу ОП „Градини и паркове“, респективно срещу Общината, че не си е свършила добре работата по обезопасяването на зелените площи и дърветата на територията на общината.