Кадри БТВ: Български баби изчервиха България с „блажни“ песни във Фермата
Запомняща се вечер имаха участниците в този сезон на „Фермата“.
Урокът по България този път представи така наречения „блажен“ фолклор.
За тази част от фолклора не се говори много, но в същото време всички много се вълнуват от него и им е интересен, разказа доцент доктор Веселка Тончева от института по етнология, фолклористика и етнографски музеи към БАН.
Да ми каже някой, че баби облечени в носии ще ми пеят песни с еротично съдържание, това само във Фермата може да се случи, коментира Петър темата на вечерта.
Много смях предизвикаха изпълненията на бабите, но и притеснения, срам и свян сред фермерите, особено Георги, който бе главен герой в една от поднесените песни.
Цялата вечер обаче накара всички да се замислят за отминалите вече времена, традиции, начин на живот на нашите баби и дядовци включително и зрителите, които изказаха своето мнение:
Всяка общност има нужда от „отпушване“ на ежедневието от труд, битовизми, правила, традиции и строги норми. 🙂 Това е здравословно за психиката. Нашият народ не прави изключение, слава богу!
Специално тази част от българския фолклор винаги е била малко апокрифна.
Откъде да знаем тези песни и обичаи като винаги се е представяла официалната версия?
Този урок по България беше прекалено кратък.
Най-ме изкефи песента за Георги. Горкия, така се засрами, но беше сладко!
Но нямаше да е Петър, ако на края на вечерта не направи своя прочувствен монолог пред камерата си с приповдигнат патос и много емоция.
Аз не слушах толкова много фолклора, гледах бабите.
Гледах лицата им, гледах колко история има изписана по тях.
Как те са едно поколение, което си отива и може би няма кой да го замени.
Сега ще спра, защото моята баба беше човека, който най-много обичах, през сълзи сподели със зрителите Петър.
Това, което искам да кажа е: „Обичайте бабите и дядовците си, на тях не им остава много време.“
И правилно прави, сега го гледат може би бъдещи работодатели. Тази трибуна е доста висока за да го забележат и никому неизвестния актьор да блесне като една бъдеща звезда на родното кино или театър. От самото си стъпване в стопанството личи стремежа му да изпъкне, да бъде забелязан и харесван.