Снимка pixabay
Според съсловните и браншови организации в сектора са необходими по-ефективни инвестиции, които да се отразят за подобряването на здравните показатели на обществото.
Българите живеят със 7 години по-малко от гражданите на най-развитите държави в Европейския съюз. Освен това ние най-много доплащаме и за лекарства – 37% срещу 5 на сто в сравнение с другите страни от Евросъюза. Това съобщиха от Инициативата „Заедно за повече здраве“, в която влизат представители на Българския лекарски съюз (БЛС) и на Българския фармацевтичен съюз. Данните от 2017 г. показват, че годишно у нас се отделят 4,2% от брутния вътрешен продукт за здравеопазване при средно 8% за останалите страни от ЕС.
Инвестициите могат да осигурят по-добро бъдеще и здраве на нацията, категоричен е председателят на БЛС д-р Иван Маджаров.
„Със сегашните темпове, ако продължаваме да прилагаме сегашните мерки и инвестиции, ще ни отнеме повече от 50 години, за да догоним петте най-големи държави от ЕС“, каза той пред БНР.
Това, че страната ни отделя по-малко средства се отразява на здравеопазването, смята проф. Асена Сербезова – председател на Българския фармацевтичен съюз.
„Българите са принудени да доплащат най-много за лекарствени продукти. В България се доплаща до 37% за лекарства, докато в петте най-големи държави в ЕС този процент е 5%“, посочи тя.
Документ по казуса, който представя консенсусните тези, ще бъде изпратен до всички политически сили, които се очаква да влязат в следващия парламент.