Нито заплатите са станали космически, нито пък пенсиите са достатъчни за преживяване. Работещите бедни у нас са голям дял от тези, които разчитат на доходи от трудови правоотношения.
Парите, които пребиваващите в чужбина българи изпращат в родината, растат и подобряват рекорди. Само през май у нас по тази линия са влезли 182.1 млн. eвpo, показва статистиката на БНБ. Това е нов пик. Предишният рекорден „урожай“ – 172.2 млн., бе отчетен през май 2023 г.. През цялата минала година емигрантските пари за първи път надхвърлиха 1.32 млрд. евро. Възможно е този връх да бъде надминат през настоящата година.
Данните на БНБ не обхващат всички суми, които нашите сънародници зад граница изпращат на близки и роднини у дома. Те се отнасят само за преводите по банков път, през финтех компании и други фирми за парични услуги, за които се води статистика, пише „Сега“. Смята се, че значителен процент средства – между 15 и 25%, пристигат по други, неофициални пътища – на ръка.
По обобщени данни за миналата година най-значителните трансфери са от нашите гастайрбайтери в Германия – около 230 млн. евро. Втори в класацията са българите, работещи в САЩ (209 млн.). Следват преводите от Испания (114 млн.), Великобритания (109 млн.) и Гърция (71 млн. евро).
Представители на фирми за парични преводи твърдят, че поне 2 милиона домакинства у нас разчитат на помощ от чужбина. Печелещите зад граница подкрепят роднини и приятели за плащането на кредити, за лечение и лекарства, за ремонти, за битови сметки, на данъци и такси. Често такива средства се инвестират в покупка на имоти – апартаменти, вили, къщи, гаражи и др.
По данни на Евростат България е сред страните в ЕС, най-зависими от емигранските пари. Според статистиката за 2022 г. делът на тези преводи, отнесен към брутния вътрешен продукт, е бил най-висок в Хърватия (7.6% от БВП). България и Унгария си делят шестото място с 2.24 на сто.