fbpx

Учени: 4% от населението боледуват тежко Ковид, заради отсъствие на генетична вариация

Блиц Новини

Снимка pixabay

Хората с частично или пълно отсъствие на NKG2C рецептора са склонни да развиват тежък Сovid. Тази генетична вариация е открита особено при пациенти, заразени с коронавирус, които трябва да бъдат хоспитализирани.

До това заключение стигна екип от австрийски учени, който установява чрез изследване, че при пациентите с тежко протичане на COVID-19, изискващи хоспитализация, “представят специфична генетична вариация много по-често от хората с леко протичане” на заболяването.

По-конкретно – рецептор в имунната система липсва на около 4% от населението, обяснява вирусологът Елизабет Пухамер-Щьокъл в съобщение, публикувано този понеделник от Медицинския университет във Виена (UniMed), пише dariknews.bg.

Резултатите от изследването, проведено от eксперти от Центъра за вирусология UniMed в сътрудничество с лекари от болница Favoriten във Виена и ръководено от Пухамер-Щьокъл, са публикувани наскоро в списанието Genetics in Medicine.

 

“Отсъствието на рецептора е особено често при пациенти, които трябва да бъдат лекувани за COVID-19 в отделенията за интензивно лечение, независимо от възрастта или пола”, обяснява Пухамер-Щьокъл.

Отбелязва се, че взаимодействието между вируса SARS-CoV-2 и имунната система на човека значително влияе върху хода и тежестта на заболяването Сovid-19 при всеки пациент.

В този контекст “антивирусният имунен отговор от клетките на естествените убийци (NK) обикновено е важна стъпка за борба с вирусната репликация по време на началната фаза на инфекцията”, добавя тя.

Така наречените NK клетки (Natural Killer, на английски), естествени убийци или клетки убийци – важен лимфоцит на имунната система за защита на тялото – имат специфични активиращи рецептори на повърхността си, включително NKG2C рецептора, който комуникира с клетка, заразена чрез една от специфичните й структури, HLA-E.

Това взаимодействие води до унищожаване на клетки, заразени от вируса, но “на около 4% от населението естествено липсва активиращия рецептор NKG2C поради генетични вариации, а около 30% само частично притежават рецептора”, подчертават учените.

„Генетичните вариации в HLA-E на заразената клетка също са свързани с тежестта на заболяването, макар и в по-малка степен“, твърди Пухамер-Щьокъл.

Тези открития могат да отворят възможностите за нови формули за борба с пандемията, казва вирусологът. Преди всичко „тази част от имунния отговор може да бъде важна цел за (разработването) на лекарства, които биха могли да помогнат за предотвратяване на тежък Сovid-19“.

Няма коментари

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

БГ звезди
БТВ прекали с Мария Силвестър, не могат да ѝ вземат думата

кадри bTV Водещата на „Бригада Нов дом” Мария Силвестър буквално превзема ефира на bTV тази седмица. Нейното присъствие започна с едно от най-обсъжданите предавания в родния ефир, продължава през участието ѝ в сериала „Алфа”. На всичко отгоре зрителите ще я виждат всеки ден като седмичен коментатор в „Преди обед”. Още …

Блиц Новини
Най-харесваната двойка напусна „Един за друг“

Кадри Нова ТВ Една от най-харесваните двойки от романтичното риалити „Един за друг“ напусна предаването на крачка от финала. Дилян и Петя се изправиха на елиминации срещу Сияна и Светослав и решаващият глас за това дойде от хората, които те смятаха за свои най-добри приятели Галена и Петър. Петя повече …

Блиц Новини
Доктор Ненков: Трябва отношение на лекар към пациент

Кадри Нова ТВ Вече всички са свикнали където и да се появи д-р Мирослав Ненков да има забавни истории, вицове и много смях. Драмата с личният му лекар Атанас Пелтеков имат такива в излишък и разказаха някои от тях пред Лора Крумова. Идва пациент за консултация. Става въпрос за дама, …

error: Content is protected !!