Кадър видео БНТ
Димитров припомни, че дори в кризисната 2020 година ръстът на средната работна заплата е около 9,5%.
В края на мандата, през 2025 година ние смятаме, че трябва и можем да достигнем 67% брутен вътрешен продукт. През 2019 година е бил около 54%, сега може би сме на около 55% средно, което значи с подобно движение да се движат и доходите.
Това заяви в „Денят започва“ по БНТ президентът на КНСБ Пламен Димитров.
„Това значи две трети от средно европейските показатели да постигне 2025 година, движението на доходите според нас в този контекст – което значи ръст поне 5% на брутния продукт ежегодно, значи между 12 и 13% ръст на средната работа заплата ежегодно“, уточни той.
„С подобно движение на средната работна заплата ние виждаме, че 2025 година може да надмине 2400 лв. и то е постижимо, обосновано с растежа на икономиката, която пък трябва да абсорбира огромни милиарди ресурси, за които политиците трябва да дадат много точни разчети. Тези 29 млрд. евро, до които България има достъп от тази година, къде ще отидат и как ще гарантират тези проценти“, каза още Димитров.
Около 800 000 души в България трайно са работещи бедни, от тях около 500 000 работят на минимална заплата. По думите на президента на КНСБ минималната работна заплата трябва да расте с около 17 до 18%, около 100-120 лв. годишно.
„Държавата, която е преди нас в скалата, понеже ние сме последни, е Латвия в момента, вече не е Румъния, защото там всички осигуровки и данъци се прехвърлиха върху човека, работодателят не плаща нищо там, затова минималната заплата изглежда висока, но нетният размер е далеч по-нисък. Латвия е преди нас с 430 евро, нашата е 312 евро. Разликите са доста сериозни и затова скоковете трябва да са с по-бърз темп, за да стигнем около 1200 лв. – според нас са постижими до 2025 година минимална работна заплата“, каза Димитров.
Какви левове нали ще сме в Евро?
Обещанието не е като даването…
90 процента от фирмите усигоряват рабониците на минимална заплата къде спи Държавата