Доц. Атанас Мангъров пред novini.bg: Пандемията устройва много политици не само у нас

Блиц Новини

Кадър видео7/8  ТВ

„Ако ламтях за постове и власт, то тогава щях да съм в редиците на ГЕРБ, БСП, ДПС или друга от партиите в управлението, които се маскираха и са много, много уплашени. Пандемията се оказа, че устройва много политици не само у нас, а и навсякъде по света, да избутат встрани реалните проблеми на хората. Ковид 19 се използва като способ за насаждане на страх.“ Това каза Доц. Атанас Мангъров, началник на обособената „Ковид клиника“ в СБАЛИПБ „Проф. Ив.Киров” – София – Специализирана болница по инфекциозни и паразитни болести пред Novini.bg.

Кривата на заболеваемостта у нас през последните дни върви рязко надолу и ето вчера от направени над 13 000 теста, положителни са едва близо 600 души. В процентно отношение това са 4,5 на сто, т.е. съпоставимо с хода на заразата през летните месеци у нас. Затова аз лично смятам, че на този етап не са нужни чак толкова много тестове. Заразяването по естествен път с нова респираторна инфекция върви по неотменим свой път. Примерно така, както винаги през тези месеци в предходни години се развиват грипните заболявания.
Връщането на учениците в школата е добър ход, защото плодовете на дистанционното обучение тепърва ще бъдат брани от родители и ученици. Знаете, че аз от самото начало съм против строгите ограничителни мерки, защото не виждам логика в тях. Мен тук ме ругаеха, когато говорех за стаден имунитет от 70 на сто, но сега вече, когато и А.Меркел и Б.Джонсън заговориха затова, тук взеха да увъртат. Най-ярката илюстрация на моята теза е фактът, че в страните с най-строги изолационни мерки, заболелите от Ковид 19 са най-много.

Докато у нас разумните хора не се паникьосваха от строгостта на мерките и резултатите ни са по-добри. От щаба казаха, че по незнам си каква скала строгостта на мерките у нас е 65%. Това било по-добре от страни, където строгостта е отчетена на 90-100 на сто. Нека гражданите сами да си направят съответните изводи. Също така искам да предупредя, че хора, които са изкарали болестта – симптомно или безсимптомно, няма нужда да се ваксинират. Те са срещнали вируса в неговата антигенна цялост и техният имунен отговор е много по-силен, траен, многообразен, отколкото отговора, който се получава след имунизация. Във ваксините се съдържат само отделни антигени от вируса, определени негови части, срещу които се изработва имунен отговор. Естествената среща с вируса дава много по-мощен и дълготраен отговор. Разбира се, който иска, нека да се ваксинира, това все пак е лично, интимно решение. Длъжен съм обаче да предупредя,че ваксините с РНК при хора, преболедували, създават предпоставки за нежелани автоимунни процеси.

Продължение на разговора с доц. Мангъров ТУК

Няма коментари

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Блиц Новини
„Дом върху дом“ в „Темата на NOVA“ на 20 юни,

Бетон, прах, дупки по улиците, липсващи тротоари, изчезнали зелени площи. Защо за десетки хиляди българи, които живеят в зони с интензивно строителство, подобен пейзаж се оказва всекидневие? Отговорите очаквайте в „Темата на NOVA” тази събота. Журналистът Деница Суруджийска и операторът Георги Георгиев се връщат чак към годините след Освобождението, за …

Блиц Новини
Smart Face превзема София и Пловдив с добро

Smart Face превзема София и Пловдив с добро настроение и колоритни образи Не пропускайте новите два епизода на забавната игра в четвъртък и петък от 20:00 ч. по NOVA 4 юни 2026 г., гр. София. Smart Face се впуска в ново търсене на ентусиасти, готови да изпитат интуицията си в …

Блиц Новини
Новият български сериал „Дъждът оставя следи“ спечели зрителите

Новият български сериал „Дъждът оставя следи“ спечели зрителите Премиерната поредица на NOVA е гледана от над една четвърт от зрителите 28 май 2026 г., гр. София. NOVA представи най-новия български сериал „Дъждът оставя следи“, който снощи отведе зрителите в мистични кътчета на Рилския манастир. Неразгадано убийство от близкото минало пресече …