Снимка pixabay
Според наскоро публикувана статистика на Службата за национална статистика 1/5 от инфектираните в Англия все още са имали коронавирус симптоми пет седмици след заразяването си, като половината от тях са продължили да имат проблеми най-малко 12 седмици.
Близо 1/3 от изписаните от болница след лечение на коронавирусна инфекция в Англия са приети повторно в рамките на пет месеца и почти всеки осми е починал, пише „Гардиън“, позовавайки се на проучване и цитирани от news.bg.
Изследването също е открило по-висок риск от проблеми при някои органи след изписване при тези под 70-годишна възраст и от етнически малцинства.
„Толкова много се изговори за всички тези хора, които умират от COVID…но смъртта не е единствената последица, която има значение“, коментира доктор Шарлът Съмърс от Кеймбриджкия университет, която не участва в проучването.
„Идеята е, че ние имаме това ниво на увеличен риск при хората – особено при младите хора – което означава, че ние имаме много работа за вършене“, подчерта експертът.
Няма консенсус за мащаба и въздействието на „дългия COVID“, но учени описват нови доказателства като обезпокоителни.
Благодарение на по-доброто разбиране на заболяването и нови терапии, смъртността от COVID-19 в болниците драматично спадна, коментира Камлеш Хунти, професор от Университета на Лестър, участвал в проучването.
Откритията се основават на данни от националната статистика и лекари в Англия. Общо 47 780 души, които са били приети в болница между 1 януари 2020 г. и 31 август 2020 г. с коронавирус са сравнени с контролна група, които не са били заразени.
29,4% от 47 780 са приети в болница повторно в рамките на 140 дни след изписването им и 12,3% са починали. Нивото на повторно хоспитализираните е 3,5 по-високо и смъртността е седем пъти по-висока в сравнение с тези в контролата група, установили учените.
Рисковете от заболявания след изписване, такива като респираторни състояния, диабет и проблеми със сърцето, черния дроб и бъбреците, при пациенти с коронавирус са по-високи в сравнение с контролната група. Този риск е по-голям при по-младите и от етническите малцинства в сравнение с тези на възраст над 70 г.
Респираторни заболявания са диагнозирани при 14 140 от пациентите с коронавирус (29,6%), които са изписани от болница, като 6085 не са имали преди това подобни проблеми.