България обяви в неделя готовност да се присъедини към група страни от ЕС, които в събота сключиха предварителен договор с компанията AstraZeneca за доставка на 400 милиона ваксини срещу COVID-19, ако нейната разработка съвместно с Университета в Окфорд се окаже успешна, пише Дневник.
Според споразумението доставките трябва да започнат до края на 2020 г.
От AstraZeneca заявяват, че по време на пандемията ще предоставят ваксината си без печалба. Това означава, че поръчителите трябва да поемат стойността до крайния продукт и разходите за транспортиране, съхранение, инструктиране на персонал как се поставя и кампаниите за ваксиниране.
Това е първият договор на алианса на 4 държави – Франция, Германия, Италия и Холандия, наречен Europe’s Inclusive Vaccines Alliance (IVA). Той бе създаден с цел да се осигурят ваксини за всички страни от ЕС колкото се може по-бързо, а не първите количества да отпътуват за САЩ и държави, готови да наддават щедро, за да получат привилегирована позиция.
Паскал Сорио, изпълнителен директор на AstraZeneca, заяви в събота пред журналисти, че компанията му ще знае дали има работеща ваксина в края на лятото. „Доста се надявам“, че тя ще е ефективна предвид предварителните данни, които имаме, допълни той, цитиран от „Ройтерс“.
По думите му компанията „ще работи заедно с Европейската комисия и други държави от Европа, за да може всеки европеец да получи ваксина“. Имаме много добре развита верига за доставки в Европа, синхорнизирана с производители в четирите държави, обясни още Сорио.
Източник от италианското здравно министерство казва за „Ройтерс“, че всички страни членки на ЕС ще могат да се присъединят при същите условия като учредителите към предварителния договор, чиято стойност не се съобщава. По думите му интерес са проявили и страни като Китай, Бразилия Япония и Русия.
Сорио, чиято компания е регистрирана във Великобритания, каза, че британската фармацевтична реглаторна агенция (MHRA) е одобрила началото на трета фаза в изпитанията на ваксината.
В петък на заседание на здравните министри от ЕС групата IVA се е съгласила да слее усилията си с тези на Европейската комисия. Това означава, че Комисията е получила политически мандат от 27-те правителства да преговаря от тяхно име за покупка на ваксини с обещаващи на този етап резултати. Според Стела Кириакидис, еврокомисар по въпросите на здрванеопазването, има „изключителна“ подкрепа от страните за плана на Комисията да използва фонд от 2.4 змлрд. евро за подобна сделка. Синхронизирането ще спести дублирането и конкурирането на паралелни усилия за всички в ЕС, допълни тя.