fbpx

БНТ: Български термометър хваща COVID-19 преди да се появят симптомите

Кадър БНТ

Фино измерващ термометър, адаптиран да се използва за проследяване на коронавирусна инфекция, може да се превърне в незаменим помощник при лечението на болни и пациенти със съмнение за вируса. Той е създаден под ръководството на алерголога проф. Тодор Попов от болница „Св. Иван Рилски“ в София в сътрудничество с Инфекциозната болница в София, съобщава БНТ. Прототипът на този термометър съществува още отпреди 20 години.

Този „термометър за дишане“ измерва температурата на издишания въздух. Тя е различна от температурата, която можем да измерим на челото, ухото или подмишниците и отразява влиянието на този дълъг дихателен път, който въздухът трябва да премине, за да излезе от белите дробове, заяви в Сутрешния блок проф. Тодор Попов.

Термометърът е правен с други цели, измерва възпаление в дихателните пътища и дава представа до колко има процеси, които са довели до склерозиране на тъканите в белия дроб. „С този термометър за бял дроб ние хващаме възпаление, което е начално и е ограничено в дихателните пътища“, обясни проф. Попов.

Известно е, че коронавирусът има специален афинитет към тъканите, свързани с белия дроб и дихателните пътища. Той тръгва от гърлото и продължава към трахея, бронхи и всички структури на беля дроб. Когато се появи начално възпаление, лигавицата набъбва, възпалява се и става по-топла. Същото нещо се случва в белия дроб. Когато започне инфекция, това възпаление, тази температура се подава на въздуха, който минава през дихателните пътища.

„С финия термометър можем да хванем нюанси по точен начин и по температурата на издишания въздух да правим заключения какво става в белия дроб“, каза проф. Попов.

Знаем, че възпалението при коронавирус започва преди още да се разпространи в цялото тяло. С финия термометър може да се хване това възпаление като се измери температурата на издишания въздух. Възпалението може да се хване преди да са се позитивирали другите останали тестове – PCR, кръвни тестове.

Температурата тръгва нагоре преди да се появят клиничните симптоми – при грипа е от 24 до 48 часа. Предполага се, че това може да бъде и при коронавирусната инфекция.

В момента екипът проучва дали температурата се повишава при пациенти, контактни на болни от коронавирус.

Термометърът действа в съчетание със смартфон. Данните се предават в определен сайт, където резултатите се обобщават.

Няма коментари

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Блиц Новини
Математикът Калоян Гешев: Искам да стана учител

Кадри БТВ Нашите деца са повод за гордост в различни области от математика, химия, биология и където и да се появят обират първите места и медалите. Не един и два примера имаме вече за младежи, отдадени на науката и доста напреднали в материята, въпреки младостта си. Макар да е само …

Блиц Новини
Блага след рехабилитацията, подарък от Бригадата: Състоянието ми се подобри

Кадри БТВ Семейството на Благовеста и Християна, които видяхме в последния епизод на „Бригада нов дом“ спокойно си живеят в обновеното жилище. Един от най-сериозните проблеми, пред които семейството беше изправено, беше течът от тавана, който влизаше в кухнята. Благодарение на бригадата, тези мои тревоги престанаха, вече няма никакви течове, …

Hell's kitchen
Симона мечтае да бъде криминалист, сладкар и инвеститор

Кадри Нова ТВ Въпреки първоначалното впечатление, което остави и у зрители и участници Симона успя да обърне мненията за себе си. За два месеца ти научи адски много. Научи почти всичко, което можех да ти дам. С тези думи я изпрати шеф Ангелов от Хелс китчън и всички са съгласни …

error: Content is protected !!