Централната избирателна комисия се надява да проведе на избори първия експеримент на дистанционното електронно гласуване през следващата година, когато у нас ще има парламентарни и президентски избори. Това обяви пред „Дневник“ говорителят на комисията Александър Андреев.
Вече е готова пътната карта за провеждане на експерименталното дистанционно гласуване, но в нея не са посочени срокове, а само са разписани дейности, които трябва да станат факт до 2023 г. Според изборната комисия първият от трите експеримента трябва да се проведе в разумни срокове – или на парламентарните избори следващата пролет, или на президентските през есента.
След референдум преди четири години и половина парламентът реши в България да се проведе експериментално дистанционно гласуване, но то постоянно се отлагаше. Според последните промени в изборното законодателство срокове за това няма, а решенията трябва да се вземат от изборната комисия.
Предстои да се обяви обществена поръчка за разработване на система за гласуване. Бенефициент ще бъде Държавна агенция „Електронно управление“, а прогнозната цена е 1 млн. лв. След това ще се проведе първият експеримент, резултатите от който няма да се зачитат. Не е решено колко избиратели ще обхваща той.
Централната избирателна комисия планира да проведе три експеримента на различни избори, след което да напише анализ с препоръки към Народното събрание с плюсовете и минусите на дистанционното гласуване, което окончателно да реши дали да го въведе или не.
Тази година депутатите предстои да вземат решение за изборните правила догодина, като разпореждането на премиера Бойко Борисов последно бе да се върви към машинно гласуване, макар и в ГЕРБ да има разногласия. Според избирателната комисия в законодателството трябва да се разпишат и правила за сертифициране и одит на машините.
Централната избирателна комисия иска още постоянно действаща изборна администрация и решение дали да се разреши обявяването на социологически данни в изборния ден, или да се промени контролът, така че да няма нарушения.