Светла събота е – не се пере и не се шие. Имен ден имат Мартин, Мартина, Марта
- By : Eкип на Вихрогон.бг
- Категория: Блиц Новини
На шестия ден от Светлата седмица след Великден, когато всеки ден се славят Божията майка и светите апостоли, отбелязваме Светла събота. Днес се слави Св. Йоан Кръстител.
Първата седмица след Великден е наречена Светла седмица, защото възкресението на Иисус Христос донася просветление и надежда за вечен живот на всички човеци. Тя се нарича още празна, заради забраната да се работи каквото и да е работа, защото с нея започва цикълът от недели, които споменават Христовото възкресение.
Тъй като съботният ден е посветен на мъртвите, хората раздават просфорки и червени яйца в памет на наскоро починали свои близки.
Според поверието през този ден жените не бива да се мият и да перат, за да не люти сапунената пяна в очите на умрелите. Не се кроят и шият дрехи.

„Лъвицата “ Пекин обвини Алекс за поредната загуба в “Игри на волята”
Древна болест надига глава
Епохална караница между Ваня Григорова и Ники Василев при Карбовски
30 литра ракия годишно са крайно недостатъчни според хората
Хората питат: Страх или срам бяха причините Борисов да не отиде на консултации
Ядосаха Бойко Борисов с въпроси за боклука в София

Няма коментари