fbpx

Икономиката ще се възстанови напълно от коронакризата в края на 2021 г.

Икономиката ще се възстанови напълно от кризата заради коронавируса Covid-19 в края на 2021 г. Това прогнозира Клаудио Лошер, който е работил 30 години в Международния валутен фонд (МВФ), в предаването „Събота 150“ на БНР.

Лошер е категоричен, че трябва да се въведат облекчения на дълга не само на най-бедните държави. В противен случай и здравната, и икономическата криза ще продължат по-дълго от очакваното.

„Възстановяването ще бъде бавно. Някои експерти го описват като латинската буква U, други с V. Аз бих го описал като отметка, както някои хора наричат онзи символ, който слагаме, когато искаме да отбележим нещо в квадратчето на бланка (√). Той има много стръмна част, в която в момента се намира икономиката ни, но доста по-полегата втора част, каквото ще бъде и възстановяването ѝ“, коментира Лошер.

Светът ще преживее най-тежката година от Голямата депресия насам заради пандемията от Covid-19. Предупреждението бе отправено от управляващия директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева през седмицата, в която се проведе традиционната пролетна среща на фонда със Световната банка.

Световният елит се обедини около тезата, че са нужни спешни действия, с които да бъдат подпомогнати държавите в борбата и със самата зараза, и с икономическите последици, които тя причинява. Всички са убедени, че трябва да бъдат инвестирани огромно количество пари. Как да бъдат намерени? Това е въпросът, който разединява страните.

Цяла седмица погледите са насочени към Вашингтон, където са централите на Международния валутен фонд и Световната банка – двете институции, от които все повече държави търсят помощ, за да се спасят от икономическото бедствие, което ни сполетя след Covid -19.

Според Лошер ситуацията е „невиждано досега бедствие“.
„Бих искал да разделя развиващия се свят на две категории. Едната е свързана с много бедните държави, за които Международният валутен фонд и Световната банка, както и Парижкият клуб – в който са включени много от страните от Г-20, вече анонсираха облекчения. Това е много важна стъпка и аз съм убеден, че тя ще помогне на тези държави да се справят със ситуацията много по-бързо в сравнение с това, ако дългът им не бе облекчен. Това са наистина най-бедните държави в света“, посочва той.

„Сега въпросът е за държавите „по средата“ – говоря за развиващите се страни в Латинска Америка, части от Азия и Близкия Изток и дори в Европа. Проблемът е, че към момента няма изработен инструмент, по който може да им се разреши да отложат плащанията по дълговете си. Ето тук виждам по-сериозната роля на Международния валутен фонд, Световната банка и големите частни кредитори, които могат да изработят варианти за отлагане на плащанията или поне на главниците по тях. Знам, че изобщо не е лесно да се постигне такова нещо, но трябва да бъде направено“, допълва той.

Професор Кембъл Харви от универститета „Дюк“ коментира: „Ако сравняваме тази рецесия със световната финансова криза, ще намерим доста разлики. Финансовата криза беше провокирана от структурни проблеми, тъй като тогава банките в Съединените щати и други части на света поемаха твърде големи рискове и оперираха повече като хедж фондове, следователно – попаднаха в беда и трябваше да фалират. Настоящата криза обаче не е причинена от банкови фалити или проблеми в някои друг сектор. Тя е природно бедствие, биологическо събитие, което обаче има и икономически последици“.

Според него има светлина в края на тунела. „Това биологическо събитие има своя завършек и е разумно ние да го очакваме в два етапа. Първият е фармакологично решение, което да намалява симптомите и да облекчава състоянието или казано по друг начин, ако човек се зарази с Covid-19, шансовете му за пълно оздравяване са много по-големи. Очаква се това да бъде факт през есента на 2020 г. Следващият етап е създаването и масовото разпространение на ваксина. Най-вероятно това ще се случи в началото на 2021 г.“.

По думите му „всичко това ще продължи кратко, но ще бъде болезнено“. „Това, което трябва да направим, е да вземем мерки, така че да сме сигурни, че всички тези малки и средни предприятия, които понасят шока от Covid -19, е възстановят бизнеса си“, казва той.

Няма коментари

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Блиц Новини
Магдалена, Валерия и Екатерина неразделни след „Ергенът“

Кадри социални мрежи Постъпката на последният Ерген сплоти отхвърлените дами. Много тежки мигове преживяха финалистките в „Ергенът“ 3 след като стана ясно, че нито една от тях не е спечелила любовта на Алек Младенов и тяхната приказка не завърши с пръстен. Голямото разочарование бе изписано на лицата им и до …

Блиц Новини
Кадиев към Ерген № 3: Защо ти трябва при жива майка да се жениш?

Кадри БТВ и социални мрежи Неочакваният край на романтичното риалити „Ергенът“ предизвика множество коментари. Много хора осъдиха Алек Младенов за решението, което взе да не се обвърже с нито една от останалите две фаворитки и особено начина, по който го направи. Той им каза своето решение чрез видео, без да …

Блиц Новини
Емоционален финал на „Бригада нов дом“

Кадри БТВ Зрителите се сбогуваха емоционално с „Бригада нов дом“. Снощи бе излъчен последният за този сезон епизод, отново много силен и изпълнен с емоции, докосващи сърцата на мнозина. Бригадата с помощта на множество доброволци направи един удобен и уютен дом за незрящата Божидара и нейната майка. Новата бригада под …

error: Content is protected !!