fbpx

За колко литра бензин стига средната заплата по света? (графики)

Според оценки на Международната агенция по енергетика, през 2018 година възобновяемите източници на енергия са генерирали 60% от планирания обем, необходим за спазване на споразуменията за климата. И докато човечеството работи за стопроцентово изпълнение на всички точки от Парижкото споразумение за климата, полезните изкопаеми си остават основен източник на енергия на планетата, чийто добив оказва пряко влияние върху глобалните и регионалните икономически показатели и благосъстоянието на отделните страни и техните жители, пише Факти.

Аналитичният отдел на Picodi.com изясни колко литра бензин може да се купи за една средна заплата в 115 страни. Проучването показа, че в някои региони, въпреки липсата на добив на петрол, бензинът за населението е повече от достъпен; а в други, съдейки по размера на заплатите и цената на литър гориво, автомобилът все още си остава разкош, а не превозно средство.

Цената на бензина в България и Европа

Съгласно официалните данни за всяка страна, рейтингът на покупателната способност в Европа е както следва: изберете страна от падащото меню или с помощта на стрелките ляво – дясно.

В България, при средна цена от 2,06 лв. на литър бензин и средна нетна заплата от 937,40 лв., могат да бъдат купени 454 литра гориво (ако човек се откаже от всички други разходи за живот). Сред балканските страни това далеч не е най-добрият резултат, но все пак може да се нарече среден. В Сърбия и Северна Македония цифрата е не повече от 370 литра, в Румъния и Гърция – не повече от 560 литра. Последното място на класацията в балканския регион заема Албания с 218 литра, където не само заплатите са ниски, но и бензинът е скъп (по-скъп е само в Гърция).

В съседна Турция за една месечна заплата могат да се купят 386 литра бензин, въпреки че А95 в тази страна е по-евтин с няколко евроцента.

С най-добри показатели в Европа са Люксембург и Швейцария, които впрочем не могат да се похвалят с петролна индустрия. И въпреки че там бензинът е с 20-30 евроцента по-скъп, нивото на заплатите е толкова високо, че според статистиката работещите жители на Люксембург могат да си позволят повече от 2800 литра бензин, а тези в Швейцария – над 3300 литра.

В Норвегия, където петролодобивният сектор е силно развит, средностатистическият жител може да си осигури почти 2000 литра бензин срещу месечната си заплата.

Цените на бензина по света

Данните за света са представени в следната интерактивна цветна инфографика: посочете с мишката интересуващата Ви страна на световната карта

Лидер е Венецуела, където средната цена на литър бензин е 0,000000002 долара и със средната за страната заплата от 29 щатски долара човек може да си купи… повече от 14 милиарда литра. Дали обаче това първо място може да бъде определено като нещо положително? Икономическата ситуация в страната отдавна е причина за дебати, а световните медии дават все повече красноречиви сравнения. По последни данни едно яйце във Венецуела струва колкото 93,3 милиона литра бензин.

Реалните челни позиции в този рейтинг заемат страните от Персийския залив. В Катар, Кувейт и ОАЕ цените на бензина се различават с около десет цента, но с една средна заплата можете да си купите от 4900 до 6500 литра от горивото. В съседна Саудитска Арабия показателят леко се влошава – само 3300 литра.

Челните позиции на страни като САЩ, Австралия, Канада са лесно обясними не само с нивото на заплатите, но и поради обема на нефтодобива. Макар че една друга „петролна сила“, каквато е Русия, не може да се похвали с особено забележителни резултати: през първите шест месеца на годината тук бихте могли да си позволите 887 литра бензин, въпреки че страната от дълги години е един от световните лидери в добива на нефт.

Инфографиката също така показва, че в някои страни ситуацията с бензина започва да напомня сюжета на филма „Лудият Макс“. Например в Куба и Мадагаскар, по данните на Picodi.com, не бихте могли да купите и 50 литра за една месечна заплата.

Методология

Проучването се базира на средната цена за 1 литър бензин А-95 през последните шест месеца (януари – юни 2019 г.), както и на официалните статистики за средната заплата във всяка от анализираните страни. Публикуваните изчисления са илюстративни, тъй като се приема, че цялата средна заплата се изразходва само за бензин.

Няма коментари

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Блиц Новини
Крисия призна защо три години кариерата ѝ е била на пауза

кадри Нова телевизия Крисия пусна нова песен след 3 години пауза и се появи по Нова телевизия за да каже къде се е губила толкова дълго. Певицата не даде много ясен отговор, но от думите ѝ се разбра, че просто много е внимавала да не сбърка с изборите, които трябва …

Блиц Новини
Всички сме в грешка! Проф. Мурдаров каза истинското значение на думата „нелицеприятен”

кадри БНТ Думата „нелицеприятен”, която се използва доста често от много хора, изобщо не значи това, което те си мислят. Това изненадващо разкритие направи езиковедът и преводач проф. Владко Мурдаров по БНТ. При поредното си гостуване при Георги Любенов беше категоричен, че тази дума изобщо не е синоним на „грозен”. …

Блиц Новини
Доста момичета в „Ерегенът” си имали гаджета отвън, разкри Екатерина

кадри bTV, YouTube/Надкаст Не само една, а няколко кандидатки за сърцето на Алек трябваше да бъдат изгонени от „Ергенът” служебно. Това разкри отпадналата Екатерина. Тя на практика потвърди, че в имението бързо се е разбрало, че Габриела  и Памела са сестри, преди това да беше разкрито официално от продукцията. Екатерина …

error: Content is protected !!