fbpx

Разцветът на животинския свят в зоната на Чернобил, заснет с видеокамери

източник: Наука OFFNews

Повече от 30 години след изключването на централата зоната около Чернобил се превърна в естествен природен резерват. Оказа се, че за много диви животни радиацията не е толкова страшна. Когато го няма най-страшният хищник – човекът – почти всички видове животни са увеличили броя си.

За разцвета на фауната в Чернобилската зона бе съобщено и по рано, но изводите тогава бяха направени въз основа само на преброяване на броя на следите. Сега биолозите за първи път провеждат мащабен експеримент на специалисти от Университета на Джорджия със скрити камери в Чернобилската зона, съобщава сайтът на университета.

Изследването е публикувано на 18 април 2016 г. в списание Frontiers in Ecology and the Environment.

Инсталирани са 30 камери на територията на радиационно-екологичния резерват Полесье, който обхваща площ от 2162 км2 на територията на Беларус. Проучването е продължило пет седмици. Камери са били на 94 места по целия резерват, като на всяка позиция отстават по една седмица.

Камерите се скриват под дърво или храсти и като се поставя мазнина за привличане на животните. Разстоянието между камерите е повече от 3 км, за да не попада един и същ екземпляр пред обектива за едно и също денонощие.

Учените документират всички животни, появили се пред камерите и честотата на техните посещения.

За времето на проучването са записани 14 различни животни. На снимките горе се забелязват златка, бизон, язовец и дива свиня.

Най-често пред камерите се появяват вълци, диви свине, лисици и еноти. Всички тези видове са регистрирани дори в най-замърсените райони в Чернобилската зона.

Експериментът потвърди по-ранните предположения за голямото разнообразие от видове в Чернобилската зона, както и факта, че нивото на радиация не се отразява на разпространението на животните.

Животните се чувстват прекрасно без хора, а радиацията като че ли не им пречи.

„Не открихме никакви доказателства в подкрепа на идеята, че популациите страдат в силно замърсени райони“, заяви от Джеймс Бийзли (James C. Beasley), водещ автор на изследването. „Това, което открихме е, че тези животни се намират в местообитания, които им осигуряват нещата, от които се нуждаят, храна и вода.“

Биолозите казват, че при облъчване в 10-35 пъти по-високи от нормалните, животни живеят по-кратко и оставят по-малко потомство, но това не е толкова опасно за тях, както човешкото присъствие. Един нагледен експеримент е, че заселените през 90-те години група застрашени коне на Пржевалски не само са оцелели, но и са се умножили.

Няма коментари

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

БГ звезди
БТВ прекали с Мария Силвестър, не могат да ѝ вземат думата

кадри bTV Водещата на „Бригада Нов дом” Мария Силвестър буквално превзема ефира на bTV тази седмица. Нейното присъствие започна с едно от най-обсъжданите предавания в родния ефир, продължава през участието ѝ в сериала „Алфа”. На всичко отгоре зрителите ще я виждат всеки ден като седмичен коментатор в „Преди обед”. Още …

Блиц Новини
Най-харесваната двойка напусна „Един за друг“

Кадри Нова ТВ Една от най-харесваните двойки от романтичното риалити „Един за друг“ напусна предаването на крачка от финала. Дилян и Петя се изправиха на елиминации срещу Сияна и Светослав и решаващият глас за това дойде от хората, които те смятаха за свои най-добри приятели Галена и Петър. Петя повече …

Блиц Новини
Доктор Ненков: Трябва отношение на лекар към пациент

Кадри Нова ТВ Вече всички са свикнали където и да се появи д-р Мирослав Ненков да има забавни истории, вицове и много смях. Драмата с личният му лекар Атанас Пелтеков имат такива в излишък и разказаха някои от тях пред Лора Крумова. Идва пациент за консултация. Става въпрос за дама, …

error: Content is protected !!