източник: „Капитал“
349.7 хил. са компаниите, които са подали декларации за корпоративен данък в НАП. От миналата година подобно задължение имат само фирмите с дейност.Финансовите резултати на компаниите в България през 2018 г. отразяват лекото забавяне на икономическия растеж, който е видим и в макроикономическата статистика. Приходите на работещите фирми в страната нарастват със 7.1% до 359.9 млрд. лв. през 2018 г. Това е много по-силен резултат от година по-рано, когато оборотите се вдигнаха само с 1%. Същевременно обаче нагоре са и разходите, като така печалбата се повишава едва с 2.7% до 23.4 млрд. лв. Основният двигател на растежа през 2018 г. са силните финансови резултати на фирмите от сектора на информационните и комуникационните технологии. Това показват данни на Националната агенция за приходите (НАП) за миналата година след обработване на данъчните декларации на компаниите, предоставени след запитване на „Капитал“.
Бързото увеличение на оборота на фирмите в България е видимо и в числата на най-големите компании, показва новата класация „Капитал 100“, която ще бъде публикувана на 5 юли (виж карето). Там водещите 100 дружества в страната отчитат с 9.1% по-големи приходи, отколкото през 2017 г., като така общо постъпленията достигат 69.5 млрд. лв., или една пета от декларираната сума за икономиката миналата година. От друга страна, печалбата на най-големите 100 компании намалява с над 25% спрямо 2017 г.
Софтуерните компании са двигателят на 2018 г.
В данните на приходната агенция няма разбивка на приходите по сектори, но обемът на печалбите и загубите показва много. От гледна точка на абсолютни стойности секторите лидери остават непроменени спрямо 2017 г. Това са търговията, където печалбата на фирмите приближава рекордните 5.1 млрд. лв., и преработващата промишленост с 4.8 млрд. лв. през 2018 г. Финансовите и застрахователните дружества остават на трето място, но с 22.7% по-ниска печалба, или малко над 2 млрд. лв.
Големият шампион обаче безспорно е секторът на информационните и комуникационните технологии, където фирмите са увеличили печалбата си с общо 40.7% до 1.65 млрд. лв. Това се равнява на принос от 2.1 пр. п. към общия растеж от 2.7%. Добра година също са имали предприятията в строителството (23.1% ръст на печалбата) и енергетиката (27.7%).
Същата здрава тенденция показа и конкретната разбивка по дружества в класацията „Капитал 100“: секторът на софтуерните разработчици е с най-силен ръст на приходите през миналата година. Увеличението е от невижданите 32%.
В същото време лоша година са имали фирмите във ВиК сектора, където загубите се утрояват, докато предходните три години те намаляваха. Увеличават се и загубите на компании от преработващата промишленост – с 424 млн. лв. до 928.4 млн., показват данните на приходната агенция. Тук „Капитал 100“ посочва поименно най-губещите дружества – държавната централа „Марица Изток 2“ с минус от 330 млн. лв. и рафинерията „Лукойл Нефтохим Бургас“ с отрицателен резултат от над 250 млн. лв.
Броят на активните компании в страната пък се увеличава с 11.9 хил. до 349.7 хил. Числото значително се различава от отчетеното през 2016 г., защото оттогава само фирмите с дейност имат задължение да подават декларации за корпоративен данък в НАП. Така неактивните предприятия не влизат в сметката.
Големите печалби
Справката на НАП показва, че всички активни компании в страната са отчели данъчна печалба от общо над 23.4 млрд. лв., което е с 2.7% над сумата от предходната година. Отчетеният положителен финансов резултат пък се вдига с 1.5 млрд. лв. до близо 28.3 млрд.
В същото време загубите на компаниите се свиват с 2.5% до 5.1 млрд. лв., като близо една пета от сумата тази година идва от преработващата промишленост. От друга страна, имотният сектор, който беше „лидер“ по загуби миналата година, сега отчита леко подобрение – от 904.5 млн. лв. през 2017 г. до 719 млн. лв. загуби година по-късно.