На Витоша и през лятото и през зимата има много туристи, това не притеснява мечките и броят им се увеличава с всяка година. Фотокапаните в района на държавното ловно стопанство „Витошко-Студена редовно заснемат мечки, разказа bnt.bg .
Повечето са маркирани с нашийници, които са сложени от служителите в природния парк. Така се получава още по-точна информация за движението и режима на животните. За последните 10 години в България няма установени инциденти с мечки.
„Мечката също при среща е почти толкова изплашена, колкото човека, въпреки че в природата специално за България тя няма противник, тя е на върха на хранителната верига“ обясни Дамян Дамянов, директор на Югозападното държавно предприятие, България.
Един от най-разпространените съвети когато видите мечка в гората, е да се правите на умрял, но това не е точно така. Всъщност необходимо е просто да запазите спокойствие. „Да не правите никакви движения, тъй като стреса при мечката също е голям и едно рязко движение би могло да предизвика ответна реакция“, предупреди Дамянов.
Друг съвет е когато се разхождате в гората , да си подсвиркате и да си говорите, за да може мечката да ви чуе и да се отдалечи. 99 % от тях са тревопасни и предпочитат горски плодове. Останалите около 1 % не отказват животинска храна и много рядко-ако започне да се храни само с месо мечката се превръща в стръвница. На Витоша стръвница е засичана за последно
Разгеле, ще стряскат самозабравилите се столичани. Когато в Родопите реват, че добитъкът им е изяден, от столицата се правят на ударени. Сега като започнат „да пасат,“ повтарям „да пасат“ хора, белким се стреснете за обратната страна на медала, а не да продължавате да пеете приспивната песен за добрата горска фея.