fbpx

Какво да правим, ако хлябът мухляса

Какви обаче могат да бъдат последствията и опасно ли е за здравето това

Да мухляса хлябът се е случвало във всяко едно домакинство. Ако обаче пораженията по него са малки, можем да отстраним мухлясалата част и да изядем останалата. 

Какви обаче могат да бъдат последствията и опасно ли е за здравето това. Днес ще разберете веднъж завинаги, пише zdrave.to.

Какво е мухъл

Всъщност, това са микроскопични гъби, които се появяват на различни неща и повърхности, включително храна. Някои от неговите видове са не само безопасни, но дори и полезни.

Съществува и така наречената благородна плесен. Използва се при приготвянето на някои деликатеси, като например сирена. И придава на ястието уникален и деликатен вкус.

Мухъл върху хляба

Но не всяка плесен е еднакво полезна. Някои видове са изключително токсични. Не само яденето, но дори и вдишването може да доведе до отравяне на тялото и сериозни последствия, дори смърт.

Мухълът върху хляба е опасна, токсична плесен. Той произвежда микотоксини – токсични вещества, които причиняват тежък дискомфорт. Най-опасно от тях е афлотоксин.

Консумирането на такъв продукт е силно нежелателно. Това може да доведе до отравяне, алергии, проблеми с дишането.

Какво да правим с хляба

Какво, ако просто отрежем засегнатия участък и изядем останалата част от хляба? Оказва се, че това също е много вредно. Факт е, че корените на гъбичките (правилно наречен субстратен мицел) проникват в продукта много по-дълбоко.

Освен това, хлябът има мека пореста структура: Особено удобно е микроскопичните гъбички да растат през него. Не можете да сте сигурни дали зоната, която не е засегната от мухъл, е оцеляла.

Ето защо, рязане в този въпрос няма да помогне. Същото важи и за нарязания хляб. Дори ако някои парчета изглеждат чисти, те могат да бъдат засегнати от мицела и е много нежелателно да се ядат.

Оказва се, че единственият изход е да изхвърлим хляба.

Продукти с плесен, които могат и не могат да бъдат консумирани

А какво да кажем за други продукти? Някои могат да бъдат консумирани, ако имат плесен. Сред тях са вече споменатите сини сирена, някои видове селски шунки, твърди сирена (например чедър) и твърди плодове и зеленчуци, например моркови.

Някои продукти не трябва да се консумират изобщо, ако мухълът е достигнал до тях. На първо място, става дума за ястия с мека или пореста структура, благоприятна за растежа на мицела. Не можете да ядете мухлясали сладкиши, домати, праскови и нектарини, меки сирена, конфитюр. Също трябва да избягвате мухъл върху бобови растения и ядки: може да бъде изключително токсичен.

Няма коментари

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Блиц Новини
Крисия призна защо три години кариерата ѝ е била на пауза

кадри Нова телевизия Крисия пусна нова песен след 3 години пауза и се появи по Нова телевизия за да каже къде се е губила толкова дълго. Певицата не даде много ясен отговор, но от думите ѝ се разбра, че просто много е внимавала да не сбърка с изборите, които трябва …

Блиц Новини
Всички сме в грешка! Проф. Мурдаров каза истинското значение на думата „нелицеприятен”

кадри БНТ Думата „нелицеприятен”, която се използва доста често от много хора, изобщо не значи това, което те си мислят. Това изненадващо разкритие направи езиковедът и преводач проф. Владко Мурдаров по БНТ. При поредното си гостуване при Георги Любенов беше категоричен, че тази дума изобщо не е синоним на „грозен”. …

Блиц Новини
Доста момичета в „Ерегенът” си имали гаджета отвън, разкри Екатерина

кадри bTV, YouTube/Надкаст Не само една, а няколко кандидатки за сърцето на Алек трябваше да бъдат изгонени от „Ергенът” служебно. Това разкри отпадналата Екатерина. Тя на практика потвърди, че в имението бързо се е разбрало, че Габриела  и Памела са сестри, преди това да беше разкрито официално от продукцията. Екатерина …

error: Content is protected !!