auto.blitz.bg
За да удължите живота на колата си, както и да намалите разходите за поддръжката ѝ, трябва да слушате по-често съветите на добре осведомени хора. Сред тях са квалифицираните сервизни техници, които работят с коли от зори до здрач.
В ерата на блогъри, уикипедия и социални мрежи да се натъкнете на недостоверна информация е възможно на всяка крачка. Всеки, който реши да се прави на експерт, щедро разпространява съвети в мрежата, които често са не толкова безсмислени, колкото опасни.
Друго нещо е съвет от механик, който е посветил на ремонта на различни превозни средства повече от половината си живот. Ето пет полезни за всеки шофьор съвета от истински експерти.
Ако акумулаторът е сдал багажа…
В случай, че не можете да стартирате автомобила поради изтощен акумулатор, опитайте следното. Изключете запалването, включете го отново, активирайте фаровете на дългите светлини за 5-10 секунди и завъртете ключа в позиция START.
По този начин вие “загрявате” електролита и пластините на устройството, което ще увеличи шансовете за успешен старт на двигателя. Не става? Изчакайте няколко минути и повторете процедурата.
Ако консумацията на гориво се е увеличила…
Често собствениците на автомобили са изправени пред друго нещастие – забележимо увеличение на консумацията на гориво. Опитвайки се да елиминират причината, водачите променят стила си на шофиране, проверяват налягането в гумите, опитват се да зареждат гориво на различни бензиностанции.
С две думи – правят всичко възможно, но напълно забравят за въздушния филтър. Заменете го, ако не сте били в сервиз дълго време и проблемът вероятно ще бъде решен.
Ако искате на удължите живота на колата…
Не пренебрегвайте разработката на ново превозно средство, ако възнамерявате да го карате възможно най-дълго. Да, процедурата, която толкова често се препоръчва от продавачите в шоурумовете, в никакъв случай не е безполезна, както повечето от шофьорите си мислят.
Ако експлоатирате в щадящ режим колата докато навърти първите 1000 километра, със сигурност няма да ѝ навредите, напротив. Дайте време на компоненти и сглобките да се сработят и напасват, а след това много по-рядко ще ви се налага да се отбивате в сервиз.
Ако прибирате колата си от сервиз след ремонт по каросерията…
Колкото и да пазите колата си в процеса на експлоатацията ѝ се получават „телесни” неприятности, причинени от незначителни или – не дай боже – сериозни злополуки. Лесно е да се даде на ремонт автомобил след пътен инцидент, но да се вземе обратно и да не останете измамени е доста трудно.
Огледайте внимателно автомобила само при добра светлина: сравнете от различни ъгли цветовете на боядисаните и неоцветени детайли, уверете се, че няма драскотини, белези, пролуки и други дефекти.
Ако се боите от мошеници в автосервизите…
Разкази за алчни майстори в сервизите изобщо не са фантазии на впечатлителни шофьори. Такива има и те никак не са малко. Единственото, което реално може да ви помогне е да вземете със себе си човек, който наистина е технически грамотен.
Директното проследяване на ремонта няма да ви помогне, ако не знаете процедурата. Няма да ви помогнат и предварително подготвени „умни“ въпроси – майсторите безпогрешно разграничават профана от професионалиста./auto.blitz.bg