www.sciencealert.com
Това е най-гъсто населеният град в Западна Азия и потъва в земята с тревожна скорост.
Техеран, столицата на Иран и общо население от около 15 милиона души, е жертва на драматично потъване, разкрива ново проучване, което кара региона да потъне с повече от 25 сантиметра годишно в някои части.
Използвайки сателитни данни, изследователите в Германския изследователски център по геология в Потсдам анализират степента на потъване в района на Техеран между 2003 и 2017 г.
Благодарение на техниката, наречена интерферометричен синтетичен апертурен радар (InSAR), която може да открие много фини промени в земната деформация във времето, екипът идентифицира три отделни области, където земята потъва с повече от 25 сантиметра годишно.
В райони с по-умерено потъване, като земята в непосредствена близост до международното летище в Техеран, потъването все още е значително, на около 5 сантиметра годишно.
Каква е причината за тази широко разпространена нестабилност?
„През последните десетилетия бързият растеж на населението, съчетан с градско и промишлено развитие, увеличи нуждата от водоснабдяване в района на Техеран“, обясняват авторите в своята статия.
„В резултат на огромното изчерпване на подземните води равнината е подложена на бързо утаяване на земята.“
Това потъване в Техеран е в центъра на много предишни изследвания, но последните данни поставят потъването в по-голям контекст.
„Това са сред едни от най-високите проценти на сегашните потъвания в света,“ заяви инженер Роберто Томас от университета в Аликанте в Испания, който не е участвал в изследването.
Според изследователите разрастващата се икономика и население на Техеран от 60-те години на миналия век досега са довели до над 32 000 кладенеца, които експлоатират водоносите на региона през 2012 г. (през 1968 г. имаше по-малко от 4 000 души).
Това, заедно с изграждането на многобройни язовири в района в полза на селското стопанство, помогна за изчерпването на водоносите, което доведе не само до недостиг на вода, но и до драматични последици от наводняването.
„Средното ниво на подземните води в Техеран е намаляло с около 12 метра от 1984 до 2011 г.“, обясняват авторите .
„Земните пукнатини, повреда на сгради, смяна на земята и пукнатини в стените са доказателство за утъпкване, причинено от подземните води, наблюдавано в района на Техеран“.
Когато водоносните пластове се деформират, както в Иран, компресията понякога може да бъде необратима, но за да се избегнат най-лошите последици, изследователите заявяват, че зависи от вземащите решения в региона да насочват използването на водата в по-солидна посока.
„Науката и научните изследвания биха могли да подкрепят иранските администрации и правителствата да преразгледат своята политика за управление на водите за устойчиво развитие“, казва един от екипа, изследовател по геодезия Махди Мотаг.
Ако не, опасната ситуация може да стане още по-нестабилна в бъдеще.
„Освен ако не бъде приложено ефективно управление на подземните води, се очаква текущото потъване в Техеран да причини допълнителни щети на инфраструктурата“, обясняват авторите , „особено в районите с високи отклонения в градовете в Техеран и близо до IKA летището“.
Констатациите са отчетени в дистанционното проучване на околната среда.