fbpx

Планета ли е нашата Луна?

www.obekti.bg

В Слънчевата система е пълно с множество странни спътници. Нашият собствен обаче е може би най-необикновеният. Най-малкото – Луната е наистина голяма. На практика почти колкото една планета.

Спътникът на Земята е една четвърт от размера на планетата. С изключение на Плутон и Хирон, той е по-голям спрямо който и да е друг спътник в Слънчевата система, намиращ в орбитата на планета.

Нещо повече – Луната е толкова голяма, че дори не орбитира Земята. И двата космически обекта са в орбитата на точка, намираща между тях самите, наречена барицентър. Той е разположен на около 1600 км под повърхността на Земята. Същевременно обаче е на около 4600 км от центъра на нашата планета. По този начин движението на Земята и Луната около Слънцето прилича на въртяща се гира с неравномерно тегло.

Друго нещо, което отличава Луната от всеки друг естествен спътник в Слънчевата система, е фактът, че нейната орбита не е конвексна спрямо Слънцето. Т.е. в нито един момент орбитата не се извива към звездата. Причината за това е, че гравитационното привличане на Слънцето към Луната е по-голямо от това, което оказва Земята.

Вероятно повечето от вас си представят пътя на Луната, докато се движи около Слънцето, по следния начин.

Или пък така.

Факт е, че движението на Луната около Слънцето наподобява особено много на кръг. Трябва да се вгледате в изключителна малка част от орбитата й, за да откриете вариациите. Френският космически художник и астроном Луциен Рудау ни показва как точно изглежда орбитата на Луната на следната илюстрация.

Вероятно можем правилно да заключим, че орбитата на Луната около Слънцето се нарушава съвсем мъничко от присъствието на Земята. Нещо повече – ако нашата планета изчезне, спътникът й ще продължи да орбитира около звездата почти по същия начин.

Защо тогава Луната не се смята за планета? И съответно – защо системата Земя-Луна не е двойна планета?

Основната причина за това е следната – барицентърът се намира под повърхността на Земята. Ако Луната бе около 1/3 по-голяма или 1/3 по-далече от нас, барицентърът щеше да се намира над Земята и двата свята щяха да се възприемат за двойна планета. И тъй като системата Земя-Луна не е двойна планета, единственото възможно определение на Луната е като спътник на Земята.

С други думи – не, Луната не се възприема официално за планета, въпреки факта, че притежава много от характеристиките, присъщи за тези космически тела. Това обаче само показва колко условна природа притежава определението на думата „планета“ и колко размити могат да са разграниченията между отделните обекти.

Защо например светове, които са толкова сходни помежду си, като Меркурий, Церера и Плутон, се смятат съответно за планета, астероид и планета-джудже? Същевременно обекти, които са изключително различни едни от други, като Земята и Юпитер, се възприемат за планети? На този етап съществуват различни категории на една планета – джудже, скалиста, газов гигант и т.н. Може би трябва да създадем още една, в която да включваме по-специалните случаи, като този с нашата Луна.

Няма коментари

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Hell's kitchen
Деца от общността я разплакаха: Како Бони, направи ни известни!

кадри Нова телевизия Певицата и най-одумван звезден участник в „Хелс китчън” Бони направи нещо невероятно за четири момчета от ромската общност, които мечтаят да станат известни музиканти. Тя ги срещнала случайно да просят, а след като разбрали от кого са поискали пари, те веднага я помолили: „Како Бони, направи ни …

Блиц Новини
Батков: Чужденци ритат за 500 евро, наши футболисти стават като Георги Семерджиев

кадри БНТ В българското футболно първенство има чужденци, които играят за 500-600 евро заплата, българи за толкова не можеш да хванеш, това заяви по БНТ Тодор Батков като представител на обществения съвет към БФС. В предаването на Георги Любенов той описа много драматична картина на това, което се случва с …

Блиц Новини
Маги Халваджиян: Медиите набиват мантрата, че в България няма нищо честно

кадри Нова телевизия Шоу като финала на „Като две капки вода” в „Арена София” не е правено не само в България, но и в света, това заяви Магърдич Халваджиян в сутрешния блок на Нова телевизия. „Най-големите ми притеснения бяха, че от телевизионно шоу ще се превърне в концерт. Но на …

error: Content is protected !!