fbpx

Колко трябва да спим за пълноценно ежедневие?

moreto.net

Източник: Nova TV

Да си задаваме такъв въпрос може на пръв поглед да изглежда глупаво и ненужно – та как така не знаем защо е важен сънят? Все пак не се питаме защо е важно сиренето или защо е важно да ходим на планина… Та това е любимият ни, прекрасен СЪН! Нали всяка вечер си лягаме и…. заспиваме, и на сутринта ставаме и това продължава години, години наред – няма как нещо, което продължава толкова дълго, да не е важно!

Защо обаче е наистина толкова важно да спим – при това да спим качествено, достатъчно и редовно? В следващите редове ще се опитаме да посочим кои са най-важните ефекти от съня върху здравето и кондицията ни, и без които нямаше да можем да функционираме и на 10% от това, което сме.

Като начало, трябва да знаем, че сънят защитава и предпазва психическото и физическото ви здраве, дава ви по-високо качество на живота и ви осигурява сигурност.

Хората прекарваме около 1/3-та от живота си в сън. Ако ви се вижда много и си казвате – толкова много години сън, аз колко неща можех да свърша, ако не съм си проспал/а 1/3-та от живота…. имайте предвид, че ако не спяхте толкова, нямаше да можете да свършите НИЩО от това, което сте свършили досега. Защото телата и умовете ни се нуждаят от почивка и възстановяване, така че да ни служат, когато сме будни.

Много от нас не знаят какви са личните му нужди от сън и въпреки че те са индивидуални, добре е да знаем някои ориентировъчни стойности.

Новородени – 16-18 часа

Деца в предучилищна възраст – 11-12 часа

Деца, които ходят на училище – поне 10 часа

Тийнейджъри – 9-10 часа

Възрастни (над 18) – 9-10 часа

За да постигнете тези тъй важни 9-10 часа сън на денонощие, и да се възползвате максимално от благотворния им ефект върху здравето ви, трябва да прецените и някои условности – какъв живот водите? Стресирани ли сте? В каква обстановка спите – тихо ли е, шумно ли е, и най-вече – веднага ли заспивате и качествен ли е сънят ви, или се въртите и се будите по няколко пъти на нощ?

Ако всичко е наред с обстановката и условията, сънят би трябвало да ви обори малко след лягане и оттам нататък ви очаква сън, който минава през 4 етапа, плюс така нареченият етап REM или бързо очно движение.

Tези етапи прогресират циклично от 1 към REM-съня и обратно към първи етап, като всеки пълен цикъл отнема около 90 до 110 минути, а всяка фаза – между 5 и 15 минути. Всяка нощ първите цикли имат относително кратки периоди на REM-сън и дълги периоди на дълбок сън, но с напредването на нощта REM-периодите стават по-дълги, а фазите на дълбок сън намаляват.

Всеки етап от съня е важен и има своите въздействия върху тялото и ума ни.

Фаза 1 се характеризира с лек сън, по време на който потъваме и излизаме от сънно състояние и лесно можем да се събудим. В тази фаза очите се движат бавно, а мускулната активност поти спира. По време на тази фаза мускулите при много хора се съкращават рязко и те изпитват усещането като да пропадат в пропаст.

Във фаза 2 движението на очите спира и мозъчните вълни стават по-бавни, а тялото ни започва подготовка за дълбок сън – температурата на тялото пада и сърдечният ритъм се забавя.

Когато влезем във Фаза 3, в мозъка ни започват да се редуват изключително бавни вълни, наречени делта вълни, и по-кратки, бързи вълни. Това е фазата на истински дълбокия сън, когато може да се окаже, че ходим насън, да сънуваме кошмари, да говорим насън… тогава се случва и нощното напикаване.

През 4-та фаза дълбокият сън продължава, докато мозъкът произвежда почти само делта вълни. Събуждането в тази фаза ни държи неориентирани за няколко минути.

Бързото очно движение (REM-сънят) е етап, по време на който очите остават затворени, но се движат бързо, предполагаемо заради интензивните сънища и мозъчната активност.

Всички хора се нуждам от сън, въпреки че все още няма яснота по отношение на биологичната му цел и тя остава мистерия за учените. Въпреки това е ясно, че всяка клетка от тялото ни – от мозъка, сърцето и белите дробове, до метаболизма, имунната система и настроението, се влияят от добрия и качествен сън.

Така че, ако някой ви попита – защо е важен сънят, вече знаете как да му отговорите – защото без него просто… няма да ни има. Или поне няма да ни има в тази форма и състояние, в което съществуваме в момента. А това, както и да го погледнеш, си е важно!

Няма коментари

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Блиц Новини
Люси Иларионов: Веско Маринов вися на въже заради клип

Кадри ютуб „При ТоТо“ и видеоклип Веселин Маринов Режисьорът Люси Иларионов е пълен с истории покрай снимането на клипове на родни звезди. извади на показ някой пикантни детайли от кухнята на поп фолка. Продуцентът отрязал големите фолк звезди от лекия жанр Eмилия и Ивана, без да му мигне окото. Това …

Блиц Новини
Започна наддаването за победител в Хелс китчън

Кадри Нова ТВ Краят на кулинарното шоу Хелс китчън наближава и започнаха залагания кой от останалите вътре участници ще грабне голямата награда от 100 000 лв. Четирима мъже се спрягат за основни претенденти за финала в шоуто. Това са Лъчезар Чоткин от Дупница, Димитър Красенов, който от 8 години живее …

Блиц Новини
Задава се сватба за Зомбори след Капките

Най-добре представящият се имитатор този сезон в „Като две капки вода“ Влади Зомбори официално от сцената се обясни в любов на половинката си актрисата Весела Бабинова. Макар да имат дете, двамата все още не са сключвали брак. След края на шоуто, той ще предложи на любимата си да се оженят, …

error: Content is protected !!