fbpx

Как хакерите перат парите си след виртуален обир

Според данни на компанията за киберсигурност Norton, само през 2017 г., само в 20 държави по света над 978 млн. души са станали жертва на киберпрестъпления. Това е коствало на хората общо 172 млрд. долара. Реалната статистика е много трудно проследима, но със сигурност е и още по-впечатляваща, пише vesti.bg.. Но за хакерите кражбата на лични и банкови данни е лесната част от задачата. По-трудното е изпирането на парите след това и превръщането им в легален доход. БиБиСи разказва за някои от най-популярните методи за пране на пари, които хакерите използват.

Един от разпространените методи е купуването на популярна и скъпа техника с крадените банкови данни. След това тя се препродава в интернет на по-ниска цена от пазарната, което е и 100% печалба за хакера. Използват се и специално допълнителни програми, които да прикриват следите на хакера, за да не могат системите за сигурност на онлайн магазините да се „усетят“, че от едно и също място се правят много покупки с различни карти.

Друга популярна тактика е купуването на ваучери за подаръци. Те се препродават още по-лесно в интернет, като рискът след това е за самия купувач, който може да загуби отстъпката, ако онлайн магазинът открие, че ваучерът е бил купен с крадена карта и го деактивира.

Това обаче са тактики за по-малки кражби. Когато мащабът е по-голям, хакерите трябва да са доста по-изобретателни. Една популярна тактика е създаването на цяла мрежа от хора, които да станат шофьори на Uber например или друга подобна услуга и след това да получават плащания от клиенти, които също участват в схемата. Така се извършват фалшиви превози на едни и същи хора, уж редовни клиенти, но всъщност парите идват от хакера и се изпират през схемата. Естествено, срещу съответен дял от сумата за останалите участници. Този метод се оказва популярен в САЩ и Испания, казва Зив Мадор, от компанията за киберсигурност SpiderLabs.

Университетът на Съри също е направил проучване на тези дейности на хакерите. Екип, ръководен от Майк Макгайър, заключва, че всяка година милиарди долари минават през хакерите и черните онлайн пазари. Повечето пари се разменят между самите хакери и малка част реално се изпира и легализира.

А какво правят хакерите са парите? Макгайър казва, че са открили най-различни мотиви за киберкражбите. „Около 15% от от хакерите използват парите, за да си плащат сметките и ипотеките“, казва той. Разбира се, има и други, за които това не е достатъчно. Повечето хакери търсят начини да конвертират парите в реални активи и придобиване на по-богат статут.

Междувременно и самите банки стават все по-добри в засичането на измами и опитите на хакери да изпират пари дори и чрез създаването на нови фирми. „Често откриваме, че данните на собствениците на тези фирми са същите в десетки други заявки. Много е трудно да се създаде изцяло нова корпоративна или лична идентичност“, коментира Роб Хортън от Bank of England. Някои използват и „мулета“ – хора, които да регистрират фирмите на тяхно име и да получат дял срещу „услугата“.

Разбира се, и самите хакери постоянно измислят и разработват нови методи

Няма коментари

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Блиц Новини
Крисия призна защо три години кариерата ѝ е била на пауза

кадри Нова телевизия Крисия пусна нова песен след 3 години пауза и се появи по Нова телевизия за да каже къде се е губила толкова дълго. Певицата не даде много ясен отговор, но от думите ѝ се разбра, че просто много е внимавала да не сбърка с изборите, които трябва …

Блиц Новини
Всички сме в грешка! Проф. Мурдаров каза истинското значение на думата „нелицеприятен”

кадри БНТ Думата „нелицеприятен”, която се използва доста често от много хора, изобщо не значи това, което те си мислят. Това изненадващо разкритие направи езиковедът и преводач проф. Владко Мурдаров по БНТ. При поредното си гостуване при Георги Любенов беше категоричен, че тази дума изобщо не е синоним на „грозен”. …

Блиц Новини
Доста момичета в „Ерегенът” си имали гаджета отвън, разкри Екатерина

кадри bTV, YouTube/Надкаст Не само една, а няколко кандидатки за сърцето на Алек трябваше да бъдат изгонени от „Ергенът” служебно. Това разкри отпадналата Екатерина. Тя на практика потвърди, че в имението бързо се е разбрало, че Габриела  и Памела са сестри, преди това да беше разкрито официално от продукцията. Екатерина …

error: Content is protected !!