Кадри България он ер
Сравнително топла есен преживяхме, но това се променя още с официалното настъпване на зимата. Още в понеделник започват валежи, които постепенно ще обхванат страната. В началото ще са предимно от дъжд, но с понижението на температурите на много места ще видим и бяла пелена.
„Сняг ще има, макар и малко, той ще е в края на коледните празници. През уикенда ни очаква средна и висока облачност, намалена видимост, без валежи. По планините максималните температури, 2 500 м, ще са минус 1 градуса. По курортите – около 2-3°. Повече валежи се очакват над западните части от Европа и всички наши сънародници, които ще пътуват и ще бъдат в западноевропейските страни, трябва да знаят, ще има силни ветрове и валежи, особено в крайните западни части от континента“, каза синоптикът Петър Янков в студиото на „България сутрин“.

„На 25 и на 26 декември повече валежи се очакват в северните и източните части. На 27 декември валежите ще започнат с дъжд и ще преминават в сняг. В периода 27-28 декември, заедно с валежите, ще има и застудяване. Като на 28 декември ще има сняг и в населените места, особените в западните и северните части от страната“, прогнозира синоптикът.
В планините в този период се очаква снежна покривка около 10-15 см.
Минусови температури на Нова година
„В София се очаква около 3-4 см, който ще се задържи. Снежна покривка ще има и в Добруджа. От 28 до 30 декември се очаква чувствително понижение на температурите. Ще има слаби снеговалежи в населените места. На 30 и на 31 декември се очаква сутрешните температури да са около -10°, а максималните – около един-два градуса„, подчерта синоптикът.
Янков предупреди, че в новогодишната нощ ще бъде много студено.
„Снеговалежите ще спират и ще има разкъсана облачност. На 31 декември валежи не се очакват. Температурите тогава ще са около -8 до -10 градуса. От 1 януари започва временно затопляне, нови снеговалежи се очакват в периода около 3-4 януари“, посочи още той.

