Вече официално е потвърдено, че България приема еврото от 1 януари 2026 година. От платформата „Ние, потребителите“ опитаха да дадат практически съвети, свързани с прехода към новата валута.
От вчера сме в „период на двойно обозначаване“, който ще продължи до края на 2026 година.
Цените трябва да бъдат изписвани както в левове, така и в евро по ясен и разбираем начин. Изключения ще бъдат направени за бандероли на тютюневи изделия, информационни табла на бензиностанции, таксиметрови апарати и данъчни документи, но дори и там ще се изисква допълнително обозначение, което да не подвежда потребителите, обясняват от платформата.
При етикетите на предварително пакетирани или насипни стоки ще виждаме три стойности: цена за единица мярка (в левове), цена за количеството (в левове) и крайна цена (в евро). При намаления ще се посочват стара и нова цена в левове, като новата трябва да се изписва и в евро.
Официалният курс за превалутиране е 1,95583. Преизчисленията се извършват чрез деление на този курс и закръгляване до втория знак след десетичната запетая. Ако третият знак е равен или по-голям от пет, вторият знак се увеличава с единица.
В рамките на януари 2026 година ще бъдат в обращение както левове, така и евро. Плащането ще може да се извършва в която и да е от двете валути, а рестото ще се връща основно в евро. Търговците ще могат да откажат плащане с над 50 монети в левове на едно касово плащане.
От „Ние, потребителите“ настояха за забрана на „смесено ресто“, което може да обърка хората и най-вече възрастните.
Касовите бележки ще включват крайна цена в двете валути и официалния обменен курс. Туристическият сектор вече започна да прилага новите формати, обясняват оттам.
От 1 януари 2026 година банкоматите ще изплащат само евро, а банките ще извършват автоматично превалутиране без допълнителни такси. Обменът на левове в евро ще бъде безплатен в Българската народна банка без ограничения, както и в търговските банки и пощенски клонове в населени места без банкови офиси – за срок до шест месеца. След това те могат да въведат такси, които трябва да бъдат ясно оповестени.
Работодателите нямат право да искат преподписване на трудови договори само заради промяната във валутата. Всички заплати, социални помощи и пенсии ще се изплащат в евро по установения курс, без възможност за повишаване на договорените лихви.
Важно е потребителите да бъдат внимателни, да четат етикетите и да сигнализират при съмнения за некоректни търговски практики.