Кадър България он ер
Не малко хора, теглили бързи кредити са се опарили от високите лихви, като при някои се стига до невъзможност да си върнат задълженията. Помним времената, в които такива фирми се държаха мутренски и заплашваха длъжници със съд, не рядко и със саморазправа.
„Няма никаква регулация на този пазар – пазарът на бързи кредити. Ако имаше регулация, както например БНБ сложи рамка за ипотечното кредитиране, при бързото кредитиране няма рамка“, каза кредитният експерт Тихомир Тошев по България он ер.
„Не можеш да даваш на един клиент пети кредит, след като си видял, че има четири“, подчерта Тошев.
„Първите кредити най-често се теглят, за да погасяват първите два-три. След десетия виждаш, че не можеш. Теглиш, докогато ти дават, защото си влязъл в дупка. Голяма част от тези кредити няма да бъдат събрани„, заяви той.
„Хората трябва да продължават да се обръщат първо към банка. Лихвите по банковите потребителски кредити са едни от най-ниските в Европа, между 5 и 7%. Въпреки това посягат към бързите кредити и влизат в дългови спирали, най-вече заради лошото управление на личните си финанси. При бързите кредити посягат хората с доходи, които могат да получат и банков кредит. Най-важното нещо е да харчим толкова, колкото можем да си позволим, а не колкото ни се иска“, обобщи Тошев.
Години наред се готви закон за частния фалит, но е до никъде. Той би донесъл спокойствие у някои хора и би бил решение на проблема.