Кадри БТВ
Настъпва сезона на кърлежите и много хора не са наясно какви опасности крие ухапването от тях. За тревожна статистика съобщи проф. Тодор Кантарджиев. От началото на годината са регистрирани 45 положителни проби – това е двойно повече спрямо същия период през миналата година.
Напълно нормално. Трябва да се изкоси, трябва да се изчака период, в който няма валежи, за да се напръска срещу кърлежи, предложи решенията за справяне с проблема той.
Най-честото заразяване от ухапване на кърлеж е лаймската болест, но тези животни са преносители и на други болести.
Преди 30 години имахме бум на туларемия в нашата страна. Слава Богу, че тогава бяхме подготвени и реагирахме. Иначе кърлежите, които са в нашите паркове, междублокови пространства и най-близко до децата ни, разпространяват ерлихиоза анаплазмоза и лаймска борелиоза.
Цял живот един човек, който е излекуван от лаймска болест и няма бактериите в себе си ще има положителен имунен отговор, което много сериозно се експлоатира от някои – тези, заинтересованите да има много лаймска болест.
Професорът даде няколко полезни съвета, които биха ни спасили от дълъг и труден път на излекуване след ухапване.
Трябва да се знаят 5/6 неща. Първо, избягвайте треви – знайте, че когато е топло и дъждовно кърлежите много лесно достигат до нас. Те усещат човек като диша и те усещат от 20 метра. Ние защо не ги усещаме – лекарите се шегуваме, че кърлежите са най-добрите анестезиолози – имат такива вещества в слюнката си, че въобще не усещаш убождането. Второ – след излизане парк, преглеждайте децата и себе си и трето – не оставяйте кърлежа да стои по тялото ви. Ако кърлежът се махне до 12 часа откакто е на кожата ни, рискът да ни зарази е много нисък.
Проф. Кантарджиев заяви, че сигурната диагноза на лаймската болест е зачервяването на кожата. Това може да се случи до две седмици от ухапването.
„Ако се даде правилният антибиотик за курс не по-дълъг от 10 дни, минава и го няма микробът“, уточни епидемиологът.