Кадри Нова ТВ
С голяма тревога се наблюдава развитието на ситуацията със непрестанните земетресения на остров Санторини. Техният брой надхвърли 6400 от 26 януари до 3 февруари, съобщават от Атинският национален университет. Оттам имат две основни версии:
активността може постепенно да отслабне, като земетресенията с по-нисък магнитуд може да продължат няколко месеца;
роякът може да предизвика по-голямо основно земетресение, последвано от обичайната поредица от вторични трусове.
Според университета сеизмичната активност се проявява в рамките на активната вулканична дъга в южно Егейско море. Тя обаче не е пряко свързана с нито един известен вулканичен център.
Василковски разказва от място за обстановката там:
Над 10 000 души са напуснали Санторини. Улиците са пусти и безлюдни, нещо което не е характерно за острова. Срещат се обаче китайски групи, движещи се по двама по трима и се радват на красотите наоколо. Фериботите не работят, вятъра тук е почти ураганен.
Тази поредица от трусове няма нищо общо с някаква предстояща вулканична дейност, съобщават сеизмолозите. Този рой от земетресения трябва да намаляват следващите дни.
Има и такива, за които случващото се не е страшно, дори са доволни от предоставеното празно пространство.
Не се страхувам, казва китайска туристка. Тук е много красиво.
Видими щети по сградите на острова няма, съобщи Василковски. Фериботите не работят, но не заради земетресенията. Морето е доста бурно, вятърът е почти ураганен, вълните са високи.
„Събудихме се в 04.30 ч. и излязохме навън. Прибрахме се към 06.30 ч., когато трусовете утихнаха. Земетресенията са интензивни. За първи път от толкова дни през нощта имахме такива. Подготвени сме още от началото, когато от общината издадоха заповед. В колата имаме дрехи, храна, документи. Ако се засилят трусовете, ще напуснем острова”, коментира в ефира на „Здравей, България” българката Галина Христова. Вече има и щети на острова – повредено е училище.
„Дошъл е екип, който да види щетите и да прецени дали е годно за обитаване. Има доста полиция и охрана по улиците заради набези”, поясни Христова.
Зоните с повишен риск са: старото пристанище Фира, пристанище Атиниос и пътната мрежа в селата Ормос, Оя и Тирасия.
През изминалата нощ са регистрирани три труса с магнитуд съответно 4,3, 4 и 4 по скалата на Рихтер в морето на 24 километра южно-югозападно от остров Аморгос, а в 8.55 часа тази сутрин е регистрирано ново земетресение с магнитуд 4 в същата зона, показват данните на Института по геодинамика към Националната обсерватория на Атина.