Кадър БТВ
Ракът е чумата на 21 век и много хора закъсняват с лечението, което в някои случаи има фатален край. Профилактиката може да помогне на много хора да преминат успешно през тази болест и точно затова лекари се обединяват, за да обсъдят как най-много пациенти да бъдат спасени от едно от най-честите ракови заболявания, а именно рак на гърдата.
Най-често ракът се открива, когато жената напипва бучка в гърдата си. Обръща се към лекар и оттам започва ходенето по веригата“, обясни в „Тази сутрин“ хирургът доц. д-р Свилен Маслянков. През последните 30 години в голяма част от Европа е въведен скрийнинг, който обхваща цялото население. В България е въпрос на организация и се надявам това да се случи в най-скоро време. За съжаление в у нас нямаме регистър на заболяемостта, нямаме и конкретна форма, с която да го откриваме. Профилактиката трябва да стане задължителна.
По някакъв начин дори хората, които не ходят на скрийнинг, да бъдат наказани по някакъв начин, на мнение е доц. д-р Свилен Маслянков. Заболяването „се подмладява“ драстично и кабинета посещават все повече млади хора.
За първи път ние хирурзите излизаме с инициатива за организирането на конференция. Основният таргет са младите хирурзи, обясни доц. д-р Свилен Маслянков.