Снимка Pixabay
Току що стартирахме новата година, но се вълнуваме вече за почивните дни до края й. Това помага за планирането на летните почивки и ваканции, тъй като някои по-подредени хора правят плановете си вече до края на годината. Затова и можем да се възползваме от сливането на почивки през някои от празниците.
Годината има 249 работни дни, които стандартно са 1992 работни часа.
През февруари няма допълнителни почивни дни. През 2025 г. Националният празник 3 март се пада в понеделник. Така се оформя дълъг уикенд от три дни. Традиционно за Великден ще почиваме четири дни. През 2025 г. празникът се пада на 20 април, ще почиваме от Разпети петък – 18 април, до 21 април – втория ден на Великден.
През май ще почиваме още в първия ден – Празника на труда, четвъртък. Почивен ще бъде и 6 май (вторник) – Денят на храбростта и Гергьовден. Допълнителни почивни дни за този празник и през 2025 г. няма да има.
В края на месеца се оформя още един дълъг уикенд. 24 май – Денят на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, се пада в събота. Така отново ще има три последователни почивни дни, тъй като според Кодекса на труда, когато официалните празници съвпадат със събота и/или неделя, първият или първите два работни дни след тях са неприсъствени.
През юни, юли и август няма допълнителни почивни дни.
През септември ще има два дълги уикенда. 6 септември – Денят на Съединението, е в събота, заради което почивен ще бъде и понеделник – 8 септември. Денят на Независимостта – 22 септември, през 2025 г. е в понеделник, т. е. отново ще се оформят три почивни дни.
През октомври и ноември няма допълнителни почивни дни.
През декември коледните празници започват в средата на седмицата, което ще ни осигури пет последователни почивни дни заедно с уикенда. Бъдни вечер (24 декември) се пада сряда и ще се почива до неделя – 28 декември.
Последният ден в годината – 31 декември, се пада в сряда, но той традиционно е работен.