Кадър България он ер
От „Ние потребителите“ алармират за нов вид измами при онлайн пазаруването. Потребители започват да получават съобщения за очакващи ги пратки в офиси на куриерски служби.
Съобщенията съдържат заплаха, че получателят трябва или да получи пратка, или да се откаже от нея и да заплати разходите по доставката – в противен случай ще му бъде заведено дело.
Това са съобщения, които пристигат на електронната поща на потребителя. Когато получим такъв сигнал, ние извървяваме пътя на проверката задно с потребителя, защото се оказва, че хората не са достатъчно подготвени и попадат в капана на този, който изпраща съобщенията. Той ги вкарва в паника и ги кара стриктно да изпълняват това, което е написано в мейла, а не да помислят кой го изпраща това съобщение, действително очакват ли нещо, има ли такъв търговец, каза Габриела Руменова в студиото на „България сутрин“.
Ако поръчката се обвърже със задължение за плащане, търговецът по закон трябва да обезпечи това като информация за потребителя на самия бутон „Поръчка“, или някъде на непосредствена близост, за да знае потребителят, че поръчвайки, от него се очаква да заплати и вече как става това плащане, допълни Руменова в ефира на България он ер.
От платформата апелират хората да изберат доставки с опция „Преглед и тест“.
По този начин могат да се уверят не само кой изпраща дадения колет, но и също така какво има вътре. Това е единственият момент, в който по най-лесен начин ние ще се откажем да приемем колета и няма да имаме тази сложна логистика по връщане и размяна на пари, това би улеснило дори самия търговец.
Хората, които по-активно пазаруват, имат повече професионален опит, те предпочитат търговци, които предоставят тази опция. Дали я ползват – да, когато поръчват за първи или втори път, за да се убедят в него.
Използват се лица на популярни личности, ние не знаем тези съобщения как са генерирани. Има си строго определен ред, по който ние може да получим пратката, да я платим, куриерските служби пък си имат своите условия – до 7 дни трябва да се получи, а след това започва таксуване, но това не означава, че отиваме на съд, поясни Габриела Руменова.