Кадри Нова ТВ
Няма никакво съмнение, че ни очакват по-високи сметки от 1 януари 2025 г.. Според КЕВР цената ще се вдигне с около 9% за частните абонати на енергодружествата. Оказва се, че нараства потреблението на ток, тъй като цената става изгодна за потребителите да се отопляват на електроенергия, отколкото на други източници.
Увеличението рано или късно ще се случи. Разликата между прогнозната и пазарната цена и количествата, които им съответстват, е толкова голяма, че вече се трупат големи загуби. Компаниите започват да изнемогват, а ако те не могат да си покрият разходите си, се трупа междуфирмена задлъжнялост, заяви пред Нова телевизия председателят на Института за енергиен мениджмънт Калоян Стайков.
На регулирания пазар се създаде излишно напрежение. Ръстът на цената на тока беше задържан, за да бъде тя по-ниска. Стойността през 2022 г. се увеличи средно с около 30-40%, а оттогава досега с не повече от 10 процента. Затова хората преминават от парно към климатици.
Според Виктор Минчев от асоциация „Свободен енергиен пазар“ пазарната енергийна система не е гъвкава.
Не можем да реагираме на промените в електроенергийния пазар в глобален мащаб, затова през 6 месеца се питаме защо отново вдигаме цената на тока. А причините са нереформирано производство, неефективно управление и невъвеждане на нови технологии.
Либерализацията не бива да се отлага, тя е механизъм, чрез който да падне неявното разпределение на средства. Има нескрити субсидии в енергетиката, които минават през НЕК и отиват в „Мариците“. Затова начинът, по който се въртят парите, минава през таблица на КЕВР, която определя кой колко пари да вземе. Така се получават неясни движения на средства, коментира експертът.