Изображение гугъл мапс
Огромен хаос предизвикаха промените на правилата за освидетелстване на хора инвалиди от ТЕЛК. Уж за добро, всичко се превърна в кошмар, както за пациенти, така и за лекари. Първото, което организираха от МЗ е да увеличат опашките пред приемните на РКМЕ /за ходилите няколкократно е до болка позната абревиатурата/. Хронично болни и инвалиди се редят на опашки по списък, в който записването започва от малките часове на деня. Ако си късметлия ще си останеш с часовете чакане, но няма да те върнат за непълни документи.
Хората подлежащи на освидетелстване или с изтичащ ТЕЛК са заложници на Български пощи на първо място. Всеки от тях знае, че процедурата стартира с писмо от РЗИ, получено по пощата.
Комуникационният хаос между пациентите и десетките звена на медицинската експертиза е любопитна смесица между 21-ви и 15-и век. През последната година и половина бяха направени много нововъведения – администрацията сама трябва да уведоми гражданите, че изтичат сроковете на техните експертни решения и да ги подкани да се организират достатъчно рано за преосвидетелстване; цялата процедура може да протече изцяло електронно; за общуване има всякакви канали – с е-подпис, без е-подпис, по поща, имейл и системата за сигурно електронно връчване. Но всичко това е в сферата на мечтите.
И въпреки това по всяко време форумите за взаимопомощ са пълни с хора, които се намират във всякакви интригуващи фази от търсенето на някакво писмо, което за някои така и не пристига. По новите правила трябва да подадеш документи не по късно от 3-месечен срок от крайната дата на изтичащия ТЕЛК. Ако не се спази този срок си носиш последствията като прекъсване на помощта или пенсията до излизане на новото решение.
В общи линии това е само началото, подаването на документи и тяхното разпределение. Мъките не свършват дотук обаче, но какво следва ще разгледаме по-късно.